Лондон защити решението на Обединеното кралство да изпрати ударна военноморска група, включително новия си самолетоносач "Кралица Елизабет" на стойност 3 милиарда британски лири, в Източна Азия, за да посети съюзници и да участва в учения, твърдейки, че поставената задача не е "провокативна" спрямо Китай.

Говорейки в понеделник, министърът на отбраната Бен Уолъс заяви пред Sky News, че разполагането на самолетоносача "Кралица Елизабет" при първото й оперативно разполагане би било положително за дипломацията и няма да провокира конфликт.

„Когато нашата авионосна ударна група отплава през следващия месец, тя ще плава под флага на Глобална Великобритания, проектирайки нашето влияние, сигнализирайки нашата сила, ангажирайки се с нашите приятели и потвърждавайки ангажимента си за справяне с предизвикателствата пред сигурността днес и утре“, заяви той.

Запитан дали е разумно да се изпраща кораб към Китай по това време, Уолъс каза, че разполагането на самолетоносача на Нейно Величество през май не е "провокативно".

Изпращането на кораба се стреми да покаже, че Великобритания е готова да "играе активна роля в оформянето на международната система на 21 век", твърди министърът.

Плаващата авиобаза във Великобритания на стойност 3 милиарда британски лири ще бъде придружена при 28-седмичното й разполагане от шест кораба на Кралския флот, подводница, въоръжена с ракети „Томахоук“, 14 военноморски хеликоптера и рота от Кралските морски пехотинци.

Самият кораб ще отплава с осем самолета на Кралските военновъзудшни сили Ф-35B стелт на борда, докато посещава повече от 40 държави, включително Индия, Япония, Южна Корея и Сингапур.

Японски медии съобщават, че двете нации са се договорили да предприемат съвместни военни учения.

Този ход идва, когато напрежението вкипе в Източна Азия, особено около Южнокитайско море, където Китай предявява претенции към редица спорни острови, докато Съединените щати увеличиха подкрепата си за Тайван, който Пекин разглежда като неразделна част от Народната република на Китай.

Обединеното кралство, подобно на много западни държави, беше силно критично настроено към китайската вътрешна и външна политика, атакувайки предполагаемите нарушения на човешките права в Пекин в Синцзян и в Хонконг, бивша британска колония. Китай отрича да е извършил някакви нарушения.