Москва с ново предизвикателство към САЩ в Либия
Заплахата се приема “много сериозно” от американската администрация, казва Джонатан Уинър
Русия се стреми да разшири военното си присъствие в източната част на Либия, което може да доведе до изграждането на военноморска база, пише “Труд”, позовавайки се на “Блумбърг”.
Агенцията обръща внимание, че този ход ще даде на Москва значителна опора на южния бряг на Европа.
Според отлично информирани по въпроса източници, пожелали анонимност, в момента се подготвя споразумение за отбрана между Владимир Путин и източния военен командир на Либия маршал Халифа Хафтар. Двамата се срещнаха в Москва в края на септември, когато е дошъл пробивът за бившия съратник на Муамар Кадафи в отношенията му с Русия.
Ескалацията на руската активност в Либия представлява ново предизвикателство за САЩ и европейските им съюзници, отбелязва “Блумбърг”.
Заплахата се приема “много сериозно” от американската администрация, казва Джонатан Уинър, бивш специален пратеник на САЩ в Либия. “Ключова стратегическа цел е да се държи Русия настрана от Средиземно море - ако получи пристанища там, това є дава възможност да шпионира цяла Европа”, коментира той.
Русия има скрито присъствие в северноафриканския износител на петрол от няколко години чрез групировката “Вагнер”, която се настани там след гражданската война, последвала подкрепяното от НАТО отстраняване на Кадафи през 2011 г.
Работата, извършена от наемниците за прокарване на интересите на Кремъл в Африка и Близкия изток, позволи на Москва бързо да увеличи чуждестранните си военни активи. Русия също така се стреми към военноморска база на Червено море в Судан, която би є осигурила постоянен достъп до Суецкия канал, Индийския океан и Арабския полуостров, посочва още “Блумбърг”.
В момента Либия е разделена на две администрации - като в източната част властва Хафтар. 79-годишният командир контролира много от големите петролни съоръжения, в който се намират около 40% от африканските запаси.
Според хора, близки до неговата Либийска национална армия, той търси системи за противовъздушна отбрана, които да го предпазят от силите в Триполи, подкрепяни от турските военни. Също така, Хафтар опитва да осигури обучение за пилотите на своите военновъздушни сили. В замяна на това няколко въздушни бази, които сега са заети от “Вагнер”, ще бъдат модернизирани и ще приемат руски сили.
Според други хора, запознати с преговорите, руските военни кораби могат да получат и право на постоянно акостиране в либийско пристанище, най-вероятно Тобрук, разположено само на няколкостотин километра през Средиземно море от Гърция и Италия. Това обаче е дългосрочна перспектива, тъй като ще изисква значително модернизиране на пристанищните съоръжения.
Засега Русия има само една военноморска база в Средиземно море - в сирийския Тартус. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков е отказал да коментира потенциалната военна сделка.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
9 Коментара: