Охлаждането на отношенията между САЩ и техните традиционни партньори в Близкия изток всъщност е „мрачен симптом“ на смъртта на американския световен ред след Втората световна война. Това пише в статия за Foreign Policy колумнистът и политолог Стивън Кук.

Той отбеляза, че материалите в пресата за кризата в отношенията на Вашингтон със страните от Близкия изток навеждат на някои мисли. По-специално експертът подчерта факта, че наскоро властите на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства пренебрегнаха обажданията на американския лидер Джо Байдън. Кук смята, че това показва недоверието им към изявленията на Щатите относно тяхната сигурност.

Политологът посочи, че Израел открито заявява намерението си да игнорира всякакви споразумения с Иран по ядрената програма. В същото време Египет купува модерни оръжия от Русия, като не заема категорична позиция по въпроса за Китай.

Експертът смята, че в региона се е формирал консенсус, който не включва активното участие на САЩ, което се обяснява с остарелите отношения на Вашингтон със страните от Близкия изток. В статията се отбелязва, че такива ключови интереси на САЩ в Близкия изток като осигуряване на доставките на петрол и сигурността на Израел постепенно губят своята актуалност.

Кук вярва, че служители във Вашингтон и столиците на Близкия изток биха могли да прекроят западащите отношения въз основа на нови критерии. Според него обаче целите, предложени от американската страна - противопоставяне на Китай и Русия или интеграция на Иран в региона, всъщност не представляват интерес за страните от Близкия изток.

Авторът на материала заключи, че без подобни трансформации се случват „странни размествания“. Като например пасивна подкрепа от страна на партньорите на Русия в Близкия изток на САЩ и поддържането им на връзки с Китай. Кук обобщи, че тези промени могат да се нарекат „мрачни симптоми“, предвещаващи гибелта на американския световен ред.

Превод: БЛИЦ