Илън Мъск и неговата компания SpaceX споделиха зашеметяващи снимки на Земята, направени от космическия кораб Starship по време на третия му изпитателен полет на 14 март.

Най-мощната ракета в света извърши своя най-дълъг и продължителен полет. Но когато навлезе в земната атмосфера над Индийския океан, връзката със Starship бе изгубена. На кадрите от бордовата камера на Starship се вижда част от корпуса на самия кораб, който се движи със скорост над 26 000 км/ч, и извивката на хоризонта.

„Удивително е, че тази снимка е истинска“, написа Илън Мъск в социалната мрежа X.

Още няколко снимки бяха публикувани в акаунта на SpaceX със семплия надпис: „Starship in space“.

Starship излетя от космодрума Starbase на SpaceX в Бока Чика, Тексас. Това стана на 14-ти март в 8:25 ч. местно време (15:25 ч. наше време). По време на третия изпитателен полет космическият кораб изпълни няколко задачи. Включително тества способността си да доставя товари в орбита и отново да навлиза в атмосферата.

Starship се издигна на височина над 200 километра и се ускори до скорост, надвишаваща 26 000 км/ч. Той направи половин оборот около Земята и започна да се спуска над Индийския океан. На 49-ата минута наземният контролен център изгуби връзка с кораба. Възможно е той да се е разпаднал, преди да се приземи твърдо във водата.

Мъск е оптимист за потенциала на Starship. Изграждането на всеки един от корабите Starship струва на SpaceX около 90 млн. долара, но подходът на компанията към тестовете вече е доказал своята ефективност. В близко бъдеще Starship ще трябва да демонстрира възможността за зареждане с гориво в орбита и безопасен полет до Луната. След това Мъск мечтае да започне колонизацията на Марс.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук