Да контролираме техниката с мисъл. Има много важен въпрос и това може би е тайната на Илън Мъск - контактът между самия сензор и мозъка, връзката, какви са частиците, с които си взаимодействат сензорите и човешкият мозък. Това каза в ефира на NOVA NEWS Мартин Ралчев - млад изобретател, получил наградата "Еврика". 

Тя му бе присъдена като съавтор на три защитени патентни изобретения:

- „Двуосен магниточувствителен сензор, съдържащ елементи на Хол“, регистрирано като патент от Патентното ведомство на Република България на 17.07.2023 г. Принос на изобретението е широкият температурен обхват на функциониране, необходим за целите на високоточната и слабополевата магнитометрия.

Сферата на приложимост е роботиката и мехатронните системи с изкуствен интелект; квантовата комуникация; 3D роботизираната медицина и минимално инвазивната хирургия, включително лапароскопията; безконтактната автоматика; контролно-измервателната технология; автомобилната промишленост; енергетиката; навигацията; биомедицинските изследвания; военното дело и сигурността; контратероризма и др.

-„Робот за почистване на подови повърхности“, регистрирано като патент от Патентното ведомство на Република България на 15.08.2023 г.

-„Робот за UV – дезинфекция“, регистрирано като патент от Патентното ведомство на Република България на 16.01.2023 г.

"Аз съм носител на тази награда, но съм изключително благодарен на научните ми ръководители, тъй като ежедневно отделят от времето си, за да надградят моите познания", каза той, отчитайки важната роля на учителите си за неговия успех.

Младият изобретател е убеден, че изкуственият интелект не може да е по-добър от човека в хардуерната среда.

"Роботът няма как да измести емоциите, които един човек придава. Изкуственият интелект наистина може много, развива се много, много хора работят върху развитието му, ежедневно се подобрява. Изобретенията и творчеството са плод на естествения интелект", подчерта Ралчев. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук