Първият откъс от въздействащия роман "Чичо Томовата колиба" на Хариет Бичър Стоу е публикуван на днешната дата през 1851 г. в подлистник на вестник "Национална ера".

Книгата допринася за напрежението, довело до Американската гражданска война, и е протест на Стоу срещу нововъведения Закон срещу бягството на роби в Щатите, с който помогналите на избягалия се считат за престъпници. В този момент писателката преживява и лична трагедия, след като едно от децата  умира от холера. 

Идеята за книгата се ражда по време на църковна служба, когато писателката внезапно получава видение на измъчен роб, когото бият жестоко. По-късно тя признава, че историята е вдъхновена и написана от Бог. 

Не можех да контролирам разказа, Бог сам го пишеше. Аз бях само инструмент в ръката Му. На Него трябва да се отдадат всички похвали, споделя по-късно писателката. Любопитно е, че по време на среща с Хариет Бичър Стоу президентът Ейбрахам Линкълн се шегува: „А, значи Вие сте малката женичка, написала книгата, от която започна голямата война!“. 

Самата Стоу не е имала никакви намерения да подстрекава към война. Тя дори не пише открито против системата на робството, а още по-малко - срещу плантаторите от южните щати, където е разпространено то. Тя разказва историята, базирайки се на семейните и християнски ценности.

Интересен е фактът, че впоследствие нейни съвременници я обвиняват, че разказът не е правдив, макар да са свидетели на събитията. По-късно Стоу издава ключ към романа, в който  който разкрива своите документални източници.

Книгата предизвиква истински фурор и се превръща в бестселър. Само за пет години е продадена в милиони тираж и е преведена на 37 езика. У нас тя се появява за първи път на книжния пазар през 1858 г. в превод на Димитър Мутев.

Днес романът на Хариет Бичър Стоу отново попада в полезрението не само като художествено четиво. Често пъти книгата се спряга за забрана заради употребата на думата негър.