На 11 декември 1930 г. по време на Голямата депресия Националната банка на САЩ (Банка Федерален Резерв) фалира и затваря всичките си 60 клона, в които имат сметки около 400 000 души.

Офисите хлопват врати поради пълна липса на пари в брой. За 4 дни от 7 до 11 декември от банката са изтеглени депозити за около 20 милиона. При проведеното разследване за установяване банкрута на Американската национална банка собствениците са обвинени в некомпетентност. 

Банката е създадена през 1791 година във Филаделфия. Идеята е на Александър Хамилтон, първи секретар на Националния резерв. За броени месеци са открити още 8 клона в различни американски градове.

Функциите  са свързани с отпечатване на щатски банкноти, със създаване на паричен фонд за инвеститори, съхраняване на пари на правителството и с осъществяване на търговски услуги. 

С основаването  възникват и възражения, че не е оторизирана от Конституцията за банка с национален статут, тъй като основните  дейности се осъществяват от банките в различните щати. Впоследствие по решение на Конгреса са  декларирани по-широки права в сравнение с местните банки. 

Тя е наричана още и Първа банка на Америка и просъществува до 1812 година. Тогава се създава Втората национална банка на Съединените щати със същите функции.