Началото на Сталинградската битка, как Сталин примамва немците в града
Отбранителната операция започва на далечните подстъпи към Сталинград
Отбранителната операция започва на далечните подстъпи към Сталинград. От 17 юли предните отряди на 62-ра и 64-та армии в продължение на 6 дни оказват на противника яростна съпротива на границата на реките Чир и Цимла.
Сталин предварително определя къде ще се проведат решителните битки и в началото на юли казва на Голованов: „Германецът зави на юг. Мисля, че след като не постигна успех при Воронеж, той сега ще отиде в Сталинград. Кавказ няма да му даде нищо, той няма да реши изхода на войната там. Той иска да намери ключа за Москва в Сталинград. Мисля, че там, в тази посока, сега ще се реши съдбата на войната ”.
В разговор с Голованов Сталин заявява, че германските армии се обръщат на юг. Но Сталин никога не би могъл да знае за това през януари 1942 г., когато германците се оттеглят, преследвани от Червената армия. Въпреки това на 23 януари 1942 г. той решава да построи железопътна линия по левия бряг на Волга от Уляновск до Сталинград.
И пътят е построен. През цялата война именно по този път и по-нататък през река Волга до воюващия Сталинград се докарват войски, оръжия, боеприпаси, униформи, храна и всичко останало, необходимо за армията, която се бие в обсадата.
За изграждането на този път от БАМ свалят релси. Както показа по-нататъшното развитие, развитата мрежа от железопътни линии по десния бряг на Волга не може да се използва за снабдяване Сталинград, тъй като градът е блокиран от германски войски от изток до Волга.
Германският офицер Видер Йоахим пише, че според него руснаците, действайки по плана, по време на отстъплението през лятото на 1942 г. упорито се отклоняват от решителните битки и се оттеглят дълбоко в своя територия. Той нарича това отстъпление блестящо постижение на традиционната руска военна тактика.
Германският генерал Курт фон Типелскирх също смята, че отстъплението на съветските войски е предварително планирано. Той пише: „Сталин наблюдава със злобна радост германското настъпление срещу Сталинград и Кавказ.
Той изразходва резервите си много пестеливо и само когато наистина се налага да помогне на защитниците в изключително тежката им ситуация.
Новосформираните, както и отпочинали и попълнени дивизии все още не са въведени в битка: те имат за цел да разрежат твърде разширения фронт на германските армии и техните съюзници с наказателен меч и с един удар да донесат радикална промяна на ситуацията на юг. Сталин успява да оборудва новите си армии много по-добре, отколкото руските войски дотогава.
Новосъздадената военна индустрия от другата страна на Урал или преместена там вече работи с пълен капацитет и дава възможност да се осигури на армията достатъчно количество артилерия, танкове и боеприпаси ”.
Решението на Сталин да унищожи германците при Сталинград се посочва и от разпределението на силите на Червената армия, когато, концентрирайки по-голямата част от силите си в московско направление, Сталин насочва германците към Сталинград, където има по-малко сили на Червената армия и през който се отварят пътища на север, към Москва и на юг, към Кавказ.
Германското командване, осъзнавайки, че германските войски ще кървят в московско направление и няма да постигнат успех, виждайки, че има значително превъзходство в силите в посока Сталинград, решава да превземе Москва от източна посока, както и да отсече СССР от петрола и селскостопанските продукти от Кавказ. Така всички сили са хвърлени към Сталинград.
Тоест германците, без да осъзнават, започват да изпълняват плана на Сталин, отивайки на смърт. Когато германските войски затънат в битки в Сталинград и между реките Дон и Волга, Сталин прехвърля войски от московска посока към Сталинград, подсилва ги с новосъздадени армии и създава три мощни настъпателни групировки близо до Сталинград, които побеждават врага.
Но никой не обръща внимание на руските граждани на брилянтните решения на Сталин, на дълбоко обмислените решения на Генералния щаб. Никой няма да зададе въпроса: къде през ноември 1942 г., четири месеца след началото на битката при Сталинград, Червената армия е имала достатъчно войски при Сталинград, за да победи армиите на Германия и нейните съюзници?
Предлагаме идеята за умишлено примамване на врага в Сталинград и предварителното изграждане на подстъпите към града, разположени в дълбокия тил, на мощни отбранителни конструкции от бетон и стомана.
Но, разбира се, всичко това са предположения. Макар и доста разумни. Може да се каже недвусмислено, че Сталин предвижда развитието на военните действия през 1942 г. и предприема подходящи мерки, за да осигури поражението на дивизиите на Германия и нейните съюзници при Сталинград.
Днес в Русия няма град Сталинград. Човек трябва напълно да не разбира, да не обича Русия, да не я уважава, да се стреми да остави в забвение героичната история на страната, така че Сталинград да бъде преименуван на град Волгоград. И Сталинград през 1942 г. застава на пътя на немските орди като крепост, която не може да бъде заобиколена по никакъв начин.
Ако германските войски се обърнат надясно, към Кавказ или наляво, към Москва, съветските войски ще ударят германците в тила, прекъсвайки комуникациите, което най-вероятно ще доведе до поражението на вражеските армии.
И германците, преди уверено да тръгнат надясно или наляво, трябва първо да минат направо и да превземат Сталинград. Градът носещ името на Сталин, се оказва на пътя им. Като епичен руски витяз той застана на брега на Волга на кръстопътя.
И германските войски са принудени да вървят направо, натрупвайки силите си по пътя. И този път минава през Дон, който е защитаван от съветските войски.
В Сталинградско направление Щабът на Върховното командване, освен съществуващите войски, допълнително вади от резерва си 62-ра, 63-та и 64-та армии.
На 12 юли е създаден Сталинградският фронт под командването на маршал на Съветския съюз С. К. Тимошенко, а на 23 юли - генерал-лейтенант В. Н. Гордов.
„В средата на юли войските на Сталинградския фронт са разположени за отбрана: 63-та армия на генерал-лейтенант В. И. Кузнецов по левия бряг на Дон от Павловск до Серафимович, 21-ва армия на генерал-майор А. И. Данилов - от Серафимович до Клетская, 62-ра армия на генерал-майор В. Я. Колпачки (скоро той е заменен от генерал-лейтенант А. И. Лопатин) - западно от Дон в големия му завой на 100-километров фронт от Клетско до Суровикино.
На линията от Суровикино до Верхна-Курмоярская, приблизително по меридиана директно от север на юг, части от 64-та армия на генерал-лейтенант В. И. Чуйков (Чуйков по това време е заместник-командир на 64-та армия), спешно са прехвърлени от железница от Тулска област.
По-нататък по Дон 51-ва армия на Южния фронт заема фронта, който се оттегли от 28 юли под командването на генерал-майор Т. К. Коломиец на Севернокавказкия фронт.
Така Върховното главно командване трябва действително да създаде нов фронт в 500-километрова ивица от Павловск до Верхна-Курмоярска, за да спре врага и да прикрие посоката на Сталинград. Значителна част от стратегическите резерви са изразходвани за това .
Основните сили на войските на фронта са съсредоточени в големия завой на Дон, където са отбранявани 62-ра и 64-та армии. Задачата на фронта е да попречи на противника да премине реката и да я пробие по най-краткия път към Сталинград. Врагът превъзхожда съветските войски в личен състав с 1,7 пъти, по артилерия и танкове с 1,3 пъти, в самолети с повече от 2 пъти.
Всички опити на германските войски да пробият отбраната на съветските войски са осуетени от съветските отбраняващи се армии. Борбата за главната отбранителна линия на 520-километровия фронт, на която са отбранявани 62-ра и 64-та армии, започва на 23 юли 1942 г.
Вечерта на 23 юли Сталин телеграфира на Гордов: „Противникът, пускайки частите си в района на Цимла, отклони вниманието ни на юг и точно в това време той бавно извежда основните сили към десния фланг на фронта.
Прехвърлете цялата сила на удара на десния фланг на фронта. Имайте предвид, че ако врагът пробие десния фланг и се приближи до Дон в района на Гумрак или на север, той ще разсече вашите железопътни комуникации със север. Затова сега смятам десния фланг на вашия фронт за решаващ ”.
Германците се опитват да ги обградят с удари по фланговете на съветските войски в големия завой на Дон, да достигнат до Калач и да пробият към Сталинград от запад.
На 23 юли началникът на Генералния щаб Александър Михайлович Василевски е изпратен в Сталинградска област като представител на Генералния щаб и на същия ден пристига.
Но битката не се развива в полза на съветските армии - на 25 юли германските войски пробиват отбраната на 62-ра армия на десния фланг, достигнаха Дон при Каменская, обкръжават три съветски стрелкови дивизии, танкова бригада и създават заплаха да завземат прелезите през Дон и да обградят всички войски на 62-ра и 64-та армии.
През нощта на 26 юли Сталин изпраща предупреждение до Гордов чрез Василевски, който се е върнал в Москва: „Щабът категорично изисква от Военния съвет на фронта да направи всичко, за да елиминира незабавно пробития враг и да възстанови положението "
В същия ден Сталин отново изпраща директива до Гордов: „Действията на командването на Сталинградския фронт предизвикват възмущение в Щаба на Върховното главно командване.
Ако Военният съвет на фронта не е способен на този въпрос, нека го заяви пряко и честно”.
Така на 25 юли 1942 г. германските войски успяват да пробият отбраната на 62-ра армия и да достигнат Дон. Заплахата от обкръжаване и унищожение надвисва над съветските войски.
Леонид Масловский
ОЧАКВАЙТЕ ПРОДЪЛЖЕНИЕ!
Последвайте ни
2 Коментара: