Канадските въоръжени сили (КВС) публикуваха допълнителни подробности за това какво ще бъде и какво няма да бъде позволено в новия преработен дрескод, който се очаква да влезе в сила от тази есен, пише Флагман.

Новите правила, разкрити във вторник сутринта, позволяват дълги нокти, татуировки на лицето и боядисана коса, наред с други промени.

„Инструкциите за облеклото на Канадските въоръжени сили са на около 50 години и затова беше належащо да преразгледаме правилника за външния вид. Сегашният облик на КВС не е в крак с канадското общество, на което служат“, се казва в документа .

Актуализираният дрескод е планирано да влезе в сила през септември, а командирите на всички нива ще бъдат натоварени да гарантират, че персоналът под тяхно командване спазва новите правила.

Описанието на промените означава, че войниците могат да носят униформи на противоположния пол, тъй като каталозите за мъже и жени вече ще са отворени за всички в армията.

„Общата цел на актуализираните инструкции за облекло на КВС е да направи политиката по-приобщаваща и по-малко забранителна, и да позволи на войниците по-голяма свобода да правят личен избор по отношение на външния си вид“, се казва в документа.

Новобранците вече няма да са задължени да бръснат главата си при постъпването в армията и докато тече основното им обучение, освен това няма да имат ограничения за дължината на косата, но тя трябва да бъде вързана, когато се простира под рамото, и не може да покрива лицето на военния.

По същия начин бакенбардите, брадите, мустаците и козите брадички - с каквато и да е дължина, вече ще са напълно разрешени, стига да са „спретнато поддържани и със симетричен стил“.

Използването на боя за коса и носенето на дълги нокти също вече ще са разрешени, освен ако не засягат оперативните задължения. Същото се отнася и за татуировките на лицето - те са допустими, стига да не навяват асоциации за престъпни дейности или да изразяват форма на дискриминация.

Още през март правителството обяви намерението си да създаде полово неутрален дрескод, като опит да се справи с така необходимата културна промяна, тъй като крайната цел е в армията да постъпят по-разнообразни личности.

„Чухме от нашите войници, че съществуващите инструкции за облекло не са приобщаващи и не позволяват на нашите военослужещи да представят по автентичен начин собствената си личност, докато са в униформа“, каза ген. м-р Лиз Бургон, която е командир, отговарящ за набирането на военен персонал.