Нападнаха Макрон, бил повърхностен и арогантен
Посещението на Макрон в бирария на южния бряг на Сена в неделя вечерта след триумфа му на първия тур даде аргументи на неговите опоненти, които определиха поведението му като повърхностно и арогантно. В неделя 39-годишният бивш инвестиционен банкер спечели първия тур срещу кандидатката на Националния фронт и проучванията на общественото мнение показват, че се очаква той да спечели лесно срещу Льо Пен на 7 май и да получи ключовете за Елисейския дворец.
"Цяла вечер се тупаха по гърбовете със събралите се знаменитости", отбеляза Льо Пен вчера, посещавайки пазар на едро край Париж. "Това показва, че тази арогантна група смята, че вече са спечелили и могат да правят каквото си искат със страната".
Макрон е центрист, който никога не е заемал изборна длъжност и ако спечели изборите, ще стане най-младия президент на Франция. Той запази мълчание в деня след гласуването, отстъпвайки инициативата на Льо Пен, която събираше подкрепа в Северна Франция, където има висока безработица.
Тя отправи нападки срещу Макрон, който по думите й бил "слаб" пред лицето на терористичната заплаха, два дни след като ислямски екстремист уби полицай на бул. "Шанз-Елизе".
Политически лидери от двете поразени основни партии във Франция в лявата и дясната част на политическия спектър обявиха подкрепата си за Макрон, включително непопулярният президент Франсоа Оланд и победеният кандидат на консерваторите Франсоа Фийон.
Но усещането за самодоволство може да изложи на голям риск устрема на Макрон към Елисейския дворец. Според социологическите агенции евентуална ниска избирателна активност би облагодетелствала Льо Пен.
Политически анализатори сравниха действията на Макрон с тези на бившия президент Жак Ширак през 2002 г., когато Жан-Мари льо Пен, бащата на Марин льо Пен, който основа нейната партия Национален фронт, шокира политическата върхушка, достигайки втория тур. Тогава Ширак направи сериозно петминутно изявление. Той спечели съкрушителна победа на балотажа срещу Жан-Мари Льо Пен.
"Той (Макрон) беше далеч от истината, както веднъж се изрази Шарл дьо Гол", заяви Жан-Кристоф Камбаделис, първи секретар на Френската социалистическа партия, визирайки самокритиката на следвоенния лидер за това, че не е видял значимостта на студентските бунтове през 1968 година.
Последвайте ни
0 Коментара: