Държавният департамент на САЩ увери, че Вашингтон прави всичко възможно за предотвратяването на възможен конфликт между Гърция и Турция, съобщава електронното издание на атинския ежедневник Protothema, цитирано от Фокус.

Директорът на ведомството по въпросите за Югоизточна Европа Юрий Ким заяви, че укрепването на връзките с Кипър и укрепването на отношенията с Гърция са в интерес на САЩ. Анализирайки позицията на Вашингтон по отношение на нарастващото напрежение в региона на Източното Средиземноморие, висшият служител на Държавния департамент обясни, че Вашингтон полага всички усилия да отслаби напрежението между трите страни.

Ким определи решението на Анкара да продължи процеса за придобиването на руската зенитно-ракетна система С-400 като проблематично, подчертавайки, Турция се надява да може да избегне икономическите санкции чрез политическото решение на американския президент Доналд Тръмп.

По време на панелна дискусия в рамките на 35-та годишна конференция на Международния координационен комитет - Правосъдие за Кипър (PSEKA) във Вашингтон, заедно с бившите американски посланици в Атина и Никозия, Ким посочи, че „има много неща, които искаме и трябва да направим, но трябва да имате предвид, че това е двупосочна улица, за тангото са нужни двама".

„За всички неща, които бихме искали да направим, ще се нуждаем и от нашите партньори на острова. Те показват, че са готови“, увери американският дипломат. Ким отбеляза, че „през следващите няколко седмици и месеци ще видите също и малко повече действия, някои от тях са със силен интерес от страна на Конгреса… но в действителност ще се случват неща, които със сигурност няма да обявяваме”.

Заместник-помощник държавният секретар на САЩ Матю Палмър е в Никозия, за да обсъди ембаргото върху Кипър. Ким подчерта, че „първото нещо, което трябва да направите, е да разберете какво се иска и след това да решите как да стигнете дотам“. Що се отнася до позицията на САЩ по отношение на мироопазващите сили на ООН в Кипър (UNFICYP), Ким каза, че „имаме политика по отношение на мироопазващите операции" като цяло, като една от тях е наличието на „стратегия за изход" и второ, че „тези мироопазващи операции" трябва да бъдат в подкрепа на политическия процес, а не на негово място”.