Учените смятат, че парчета космическа скала, държани от гравитацията на Юпитер, ще помогнат да се разкрият тайните на ранната Слънчева система.

НАСА се готви да изпрати космическа археологическа мисия (наречена Луси) в орбита около Юпитер, където се намира колекция от разнообразни астероиди. Те се наричат ​​още троянски астероиди и са там от зората на нашата Слънчева система. Учените ги наричат ​​„капсули на времето“, които могат да съдържат улики за произхода на гигантските планети.
 


Космическият кораб ще заснеме отблизо различни видове троянски астероиди, за да помогне на учените да разберат как и защо са възникнали планетите в нашата Слънчева система.

Какво представляват троянските астероиди?

Много преди да има планети, Слънчевата система била изпълнена с трилиони скалисти и ледени тела, обикалящи около тъмно слънце. Някои от тези фрагменти постепенно се сливат и образуват по-големи планети като Земята и Марс. Но в процеса е остана и маса от носещи се камъни.
Много камъни бяха пренесени в безкрайните дълбини на Вселената, а някои все още са в нашата слънчева система.



Между гравитационното привличане на Слънцето и Юпитер има малки астероиди, които съществуват милиарди години. Те са известни като троянските астероиди на Юпитер.

Според планетарния учен от НАСА Хал Левисън, веществото, използвано за образуване на Юпитер и Сатурн, се намира на тези места.

Луси ще бъде първият космически кораб, който ще кацне на един от седемте троянски астероида.

Устройството обаче първо ще посети основния астероид на пояса, разположен между Марс и Юпитер.

Превод: БЛИЦ