Самолетоносачите са един от видимите символи на военната мощ на САЩ, обаче при сблъскване с по-сериозен противник те могат да се окажат „плаващи мишени”, счита анализаторът на американското издание National Interest Себастиян Роблин.
За действие против брегови цели авионосецът трябва да се приближи достатъчно близо, тъй като радиусът на действие на палубните самолети F-35C без дозареждане във въздуха е около 1100 км. Приближаването до брега на такова разстояние обаче може да постави кораба под заплаха, се казва в публикацията.
 
Русия е сред водещите в тези въоръжения. Но и китайската противокорабна балистична ракета DF-21D има боен радиус около 1450 км и е способна да маневрира в полет. Според някои оценки, дори единствено попадение е способно да унищожи авионосеца, твърди авторът.
 
Огромна опасност за авионосците остават подводниците и то не само атомните, способни да остават под вода с месеци, но и относително малките.
 
Други подводници, като руските от проект 949, няма необходимост да рискуват и да се приближават до авионосеца и ескорта му – те са способни да атакуват целта с крилати ракети П-700 „Гранит” изпод водата от дистанции от порядъка на 600 км. А сега на хоризонта се задават руските хиперзвукови ракети „Циркон”.
 
Заради липса на реален опит от използване на тези видове оръжия не може еднозначно да се твърди доколко те ще се окажат ефективни в бойна обстановка, отбелязва авторът. Усъвършенстването на ракетното оръжие и подводниците обаче поставя под съмнение възможността авионосците да остават в безопасност при бойни действия против съпоставим по технологично равнище противник, заключава National Interst.
 
Превод: БЛИЦ