Докато ВМС на САЩ бият тревога по повод възраждащата се заплаха от страна на подводния флот на Русия и Китай, доста по-голям проблем се явява значително намаляване на силите за борба с подводниците в самите САЩ, пише The National Interest.
Според изданието, Русия има „около 56 подводници”, Китай – „около 70”, а САЩ – 52. Независимо че Русия има по-малко подводници от Китай, те са от „доста по-висок клас”, счита заместник началникът на ВМС на САЩ Джоузеф Маллой.

Капитанът в оставка от американския флот Джери Хендрикс заявил, че „руснаците продължават да се движат напред със серия технологически усъвършенствания, които се появиха в края на съветската епоха”, обаче икономическите, социалните и политическите сътресения от 1990-те години не позволиха на „нова Русия” да извлече максимална полза от тези разработки.

„В същото време САЩ и техните съюзници постоянно се отвличат с войните в Ирак и Афганистан и позволиха техните противоподводни способности да атрофират” – констатира Хендрикс.

The National Interest пише, че реалният проблем на ВМС на САЩ се заключава в това, от времето на края на Студената война средствата за противоподводна война на САЩ са остарели.

Русия и Китай обаче увеличават интензивността на своите противоподводни действия, което в бъдеще може да „усложни оперативните планове на ВМС на САЩ”, счита Хендрикс.

Друг проблем, според него, е дефицитът в подготовката за реален бой, тъй като не са вложени достатъчно инвестиции, необходими за развитие на противоподводните системи.

Независимо че сега подводният флот на Русия и Китай, според Хендрикс, малко отстъпва на ВМС на САЩ, в бъдеще тези две страни могат да хвърлят сериозно предизвикателство на американските подводници, ако Пентагонът не предприеме необходимите мерки.

Превод и редакция: БЛИЦ