САЩ и силите от коалицията трябва да побързат с провеждане на операцията в Мосул, в противен случай терористите могат да разкъсат този алианс на парчета, пише американският полковник в оставка Дениъл Дейвис в публикация за The National Interest.
Истинската битка против ИД още не е започнала, а иракският премиер Хайдер Ал-Абади и мнозинството американски политици вече официално заявяват, че кампанията ще завърши с победа и планират по-нататъшни действия. В действителност разговорите за успеха са преждевременни, е уверен авторът.

В създалата се ситуация за САЩ и иракските власти много по-разумно би било да обмислят резервен план в случай, че битката се затегне или коалицията започне да се разпада. ИД ще положи максимални усилия, за да защити своите позиции в Мосул и да заложи на противоречията във водения от американците алианс.

Често членовете на ИД са представяни като „тъпи главорези”, но в действителност те умеят да планират своите операции не само тактически, но и стратегически. За 15 г. нестабилност в Афганистан, Ирак и Сирия терористите получиха огромен опит в противопоставянето на правителствените войски и станаха „експерти в диверсиите и боевете в градски условия", се казва в публикацията.

Силите на коалицията решиха, че за екстремистите операцията в Мосул ще бъде битка не на живот, а на смърт, и ако терористите загубят, то и самата ИД ще бъде унищожена. Това предположение обаче от страна на САЩ не е безопасно.

В действителност ситуацията за терористите може да не е така отчаяна, както изглежда. Очевидно е, че членовете на ИД не може да отбраняват целия град. Няма обаче никакви съмнения, че за последните месеци те се „подготвили за решаващата битка”. Вероятно екстремистите ще отстъпват, докато заемат своите главни отбранителни рубежи. Не е изключено, че ИД още сега е готова да загуби примерно 75% от силите си в Мосул, но да не предава позициите си и да нанесе на обсаждащите града максимални загуби, разсъждава Дейвис.

Сега в коалицията влизат групировки, между които няма нито доверие, ни установени комуникации. На фона на възможните загуби, нанесени от терористите, и затегнатата кампания различните групи иракски сунити могат да започнат да действат независимо от Багдад или, още по-лошо, въобще да почнат да воюват против другите членове на коалицията, дава конкретни примери авторът.

„Колкото по-продължително се задържи ИД и колкото по-големи загуби нанесе на коалицията, толкова по-вероятно религиозните и политически различия между освободителните сили ще се проявяват все по-силно” – пише Дейвис.

Не може да се изключи положителен изход на битката за Мосул, обаче САЩ правят огромна грешка, недооценявайки ИД и очаквайки единствено успех, е убеден авторът на публикацията.

Превод и редакция: БЛИЦ