С настъпването на украинската криза НАТО трябваше бързо да натрупа силите си в „пренебрегвания преди това“ Черноморски регион. Северноатлантическият алианс се стреми да "сдържа" Русия и да попречи на "един от най-бедните райони на континента да се превърне в мека подложка на нейната сигурност", пише Bloomberg.

Югоизточна Европа е „приоритет“ за Москва, казва анализаторът на Stratfor Матю Ора. Според него руските власти искат да имат "силно военно присъствие в региона, на което НАТО трябва да отговори".

От 2008 г. Кремъл значително увеличи военния си потенциал в Черно море. Той разположи сухопътни войски в региона, засили противовъздушната отбрана и модернизира флота, обръща внимание Bloomberg.

 „Самото Черно море е вратата на Русия към топлите води, предимно към Средиземно море“, обяснява Юлия Джоджа, експерт от Вашингтонския институт за Близкия изток. „Това позволява на Русия да прехвърли своите сили в Близкия изток, в Африка и извън тях.“

 Малко след 24 февруари НАТО увеличи военното си присъствие по източните си граници. Сега блокът планира да създаде нови международни гарнизони в граничните страни, включително Румъния и България. Подразделения с численост около 1000 души ще преминат редовна ротация.

Освен това съюзниците от НАТО ще осигурят части, които при необходимост могат бързо да се присъединят към силите вече в източните щати.

Чрез установяване на връзки с армията на приемащата страна и ранно разполагане на оръжия, боеприпаси и тежко оборудване, тази сила може да бъде увеличена до размера на бригада от 5000 души „в рамките на няколко дни“, каза в интервю за Bloomberg полковник Флавиен Гаригу Граншам, говорител на френските сили в Румъния.

Повечето западни служители се съмняват, че Русия ще атакува пряко член на НАТО. Въпреки това, според Граншам, алиансът планира да поддържа присъствие на международни сили по източните си граници в продължение на „много години, за да се увери, че ситуацията се стабилизира“.

 „Готвим се да се бием рамо до рамо с румънски, американски и други части“, каза високопоставен френски военен. „В най-лошия случай, ако се стигне дотам, ще се бием.“