Съществува реална опасност от неконвенционална атака от страна на Русия срещу НАТО - като саботаж или палеж, която да доведе до "множество“ жертви, заявява Джеймс Апатурай, заместник-помощник генерален секретар на НАТО по въпросите на иновациите, хибридните и кибетехнологиите, в интервю за Sky News.

Джеймс Апатурай, който актуализира стратегията на НАТО за проследяване и възпиране на т.нар. хибридна война, заявява, че съюзниците трябва да са по-категорични както помежду си, така и с Москва за това какво ниво на враждебност в сивата зона може да предизвика съюзнически отговор, включително използване на военна сила.

Той коментира, че 32-те държави членки на НАТО вече са в ситуация на "синдрома на сварената жаба“, тъй като предполагаемите руски хибридни атаки в Европа, САЩ и Канада достигат обем, който преди пет години би бил "напълно неприемлив“.

Откакто Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., се наблюдава особено нарастване на атаки, като прекъсване на жизненоважни подводни кабели, саботажи срещу сгради и поставяне на запалителни устройства в товарни самолети.

"Определено можем да преброим десетки. До 100 със сигурност. Но след това има и много осуетени заговори“, обяснява Апатурай.

Според него увеличаването на броя на атаките е отговор на Кремъл на западната военна подкрепа за Украйна, както и на убеждението, че Западът е антируски настроен - нещо, което според служителя не е вярно - и се опитва да ограничи Москва да напада съседите си. "Тази част е вярна. Така че те не харесват това, което правим, но също така виждат в нас враг. И това се задълбочава.“

Русия и преди е отричала обвиненията в саботаж, хакерски атаки и убийства.

Запитан дали се притеснява, че предполагаемата руска хибридна атака може да надхвърли прага, който да накара НАТО да задейства член 5 от колективния си отговор (при който нападението срещу един се счита за нападение срещу всички) и да започне война с Русия, Апатурай отговори: "Това, което наистина ме притеснява, е, че една от тези атаки, както казах, ще доведе до ескалация.“

Той посочва опита на Русия през 2018 г. да убие Сергей Скрипал, бивш руски двоен агент, и дъщеря му Юлия в Солсбъри, като използва химическото оръжие "новичок", което съдържа достатъчно отрова, за да убие потенциално хиляди хора.

"Така че има реална перспектива една от тези атаки да доведе до значителен брой жертви или до много съществени икономически щети“, допълва Апатурай.

Той добавя: "И това, което не искаме, е да се окажем в ситуация, в която не сме обмислили какво да правим по-нататък.

"Така че това е една от причините, поради които ще упражним всичко това. Това включва и военните елементи на реакцията.“

"Сега сме свидетели на нещо, което преди пет години би било напълно неприемливо, но вече сме свикнали с него... И това е много опасно. Така че искаме да установим базово ниво сега, след това да предотвратим ескалацията, да се справим с нея, ако се случи, но също така да работим за деескалация, не там, където сме сега, а там, където сме били преди много години.“