Военноморските сили на Русия ще получат най-големия в света самолет-амфибия - A-42 “Албатрос”. Развитието му е спряно през 1993г. Сега е решено апаратът да се надгради и приеме на въоръжение.

Гигантските летящи лодки имат универсални бойни качества. Самолетите ще могат да откриват и проследяват ядрени подводници дълго време, а също така могат да бъдат използвани за спасителни операции дори по време на буря.

A-42 ще бъде оборудван с най-новото бордово оборудване, а оръжията му ще се състоят от подобрени дълбочинни бомби и торпеда, пише "Поглединфо".

Както казаха източници в Министерството на отбраната и в авиационната промишленост, вече е взето фундаментално решение за възобновяване на производството на самолета-амфибия A-42.

В момента военното министерство формира тактически и технически изисквания към актуализирания проект. Една от основните е да се създаде универсален самолет за спасителни операции и борба срещу подводници. Споразуменията са в заключителен етап.

Засега се планира закупуването на три самолета от този тип. Вярно, събеседниците не могат да посочат точните дати за започване на работа върху гигантската амфибия.

Универсален гигант

За разширяване на бойните възможности A-42 ще бъдат модернизирани. Върху самолета ще бъде инсталирана система за издирване, включваща радар за наблюдение и търсене, топлинно-телевизионно оборудване, летателно-навигационна система, която включва оборудване за измерване на параметрите на морската вълна и нова система за комуникация във въздуха.

Обмисля се и вариантът за оборудване на амфибиите с два двигателя, задвижвани с витлов двигател D-27, което ще увеличи обхвата на полета до 9300 км. В допълнение, машината е оборудвана със система за зареждане във въздуха.

След модернизацията А-42 ще може да провежда въздушна и радио разузнавателна дейност. Самолетът ще може да открива, идентифицира и проследява повърхностни, подводни и крайбрежни цели и да определя координатите им.

Ако е необходимо, устройството ще ги унищожи с бордовите си оръжия, ще поставя минни полета и ще противодейства на авиационните сонари. В допълнение, A-42 има уникалната възможност за търсене на подводници „на плаване“, използвайки спускаем сонарен модул.

„Албатрос” е един от най-големите морски самолети в света, дължината му е 45 м, а максималното излитащо тегло е 90 т. Развитието на гиганта започва в началото на 1990 г., след три години производството на прототипа е спряно. Тогава хидропланът е готов на 80%.

Първоначално А-42 е разработен като самолет за търсене и спасяване. Предвижда се той да замени най-масовите самолети Бe-12. Амфибията трябва да се използва за спасителни операции.

Устройството е трябвало да евакуира екипажите от бедстващи военни кораби и подводници. За това „Албатрос” е оборудван с цял набор от бордови технически средства, които позволяват намирането на бедстващи в открито море. Има няколко варианта за спасение.

Възможно е да се пусне спасителна техника от въздуха. Ако се наложи спешно спасяване, морският самолет трябваше да кацне на водата и да прибере жертвите.

А-42 има големи странични люкове в носа и опашката, през които се спуска моторна лодка със спасители. Амфибията може да поеме на борда 53 души. За осигуряване на спешна медицинска помощ е предвидено специално отделение с операционна зала, оборудвана с модерно оборудване.

Крайбрежен боец

Основната задача на модернизирания А-42 „Албатрос“ ще бъде търсенето и унищожаването на подводници, заяви адмирал Валентин Селиванов, бивш началник на Главния щаб на ВМС.

"След завършването машината ще получи съвременни средства за откриване на подводници и това значително ще разшири бойните ѝ възможности", отбеляза експертът.

„По принцип самолетите от този тип са проектирани за операции в крайбрежни морета, включително в Балтийско, Черно, Баренцово и Японско. "Албатрос" е оборудван с набор от инструменти за откриване на подводници. Например, може да изхвърля и дистанционно да поставя специални шамандури и други устройства, които помагат за откриване на врага“.

При благоприятни метеорологични условия самолетът е в състояние да кацне на водата и да открие подводницата с помощта на сонарен модул, отбеляза адмирал Селиванов.

А-42 също са ефективни като самолети за търсене и спасяване: те са в състояние бързо да летят до района, където подводницата е в бедствено положение и да се приближат до съда, колкото е възможно по-бързо, за да окажат помощ на екипажа.

Тази година руските военноморски сили започват модернизацията на самолета-амфибия Бe-12 „Чайка“. Обновените летящи лодки ще станат ловци за ядрени подводници.

Започва и модернизацията на самолета с голям обхват за далечни разстояния Ту-142. Сега те ще могат да обикалят с часове във въздуха, проследявайки не само вражески подводници, но и наземна военна техника. Сега Ту-142 може да поразява наземни цели с конвенционални бомби с ефективността на прецизно оръжие.

Превод: В.Сергеев