Най-после разбраха какво е предизвикало смъртоносните земетресения в Япония
Повече от 10 000 земетресения удариха японския полуостров Ното през последните три години
Повече от 10 000 земетресения удариха японския полуостров Ното през последните три години и сега изследователите вярват, че най-накрая са открили какво причинява тези трусове, пише Glasnews.bg
Ново проучване предполага, че огромният рояк от земетресения изглежда е причинен от течности от отдавна изчезнал вулкан, който преминава през срутената система. Огромният брой земетресения са регистрирани на полуостров Ното близо до Японско море, на северното крайбрежие на страната.
Въпреки факта, че тук не е имало вулканична дейност през последните 15,6 милиона години, учените настояват, че трусовете се дължат на факта, че течната магма все още се движи дълбоко под повърхността в древна срутена калдера, пише Live Science.
Според Кейсуке Йошида, водещ автор на изследването, учен по Земята в Центъра за изследване на земетресенията и вулканичните прогнози към университета Тохоку в Япония, този рояк от земетресения е причинен от движението нагоре на течност, преминаваща през сложна мрежа от разломи.
Имайте предвид, че земетресенията започнаха през декември 2020 г. Изследователите са преброили повече от 1000 земетресения с магнитуд 2 или повече, едно с магнитуд 5,4 през юни 2022 г. и едно с магнитуд 6,5 през май 2023 г., които убиха един човек и раниха десетки.
За целите на изследването Йошида и колегите проучват рояка, като разглеждат сеизмичните вълни от повече от 10 000 земетресения с магнитуд 1 или по-голям, които са се случили в района през последните 3 години. Изследователите установили, че земетресенията са възникнали в земната кора на дълбочина от 20 километра и след това постепенно са мигрирали към по-плитки дълбочини.
Авторите на изследването отбелязват, че това е в съответствие с издигането на течност през съществуващата мрежа от разломи. Епицентрите на земетресението са подредени в кръг, което показва пръстеновидната структура на тази мрежа от разломи - това може да означава древна срутена калдера на сега изчезнал вулкан.
Повече изследвания вече потвърдиха, че наскоро изчезналите вулкани може все още да съдържат джобове от лепкава магма. Когато тези течности се движат, те са в състояние да деформират кората и да причинят разломите да се плъзгат една срещу друга.
Йошида посочва, че рояци земетресения като тези всъщност могат да възникнат по всяко време в зони на субдукция, където смилането на една плоча под друга непрекъснато движи течности около земната кора. Учените обаче не изключват, че движението на течността всъщност е причинено от опустошителното земетресение в Тохоку с магнитуд 9,1 през 2011 г.
Авторите на изследването отбелязват, че все още остава въпросът как този рояк от малки удари успя да премине към голямо, разрушително земетресение, което се случи през май 2023 г. Изследователите планират да продължат да работят, за да отговорят на този интригуващ въпрос.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: