Незаконен мигрант от Гамбия си изяде паспорта, за да избегне депортиране от Франция в родината му, пише в. La Depeche. Мъжът на име Бубакар се опитал да получи убежище във Франция, но местните власти преценили, че 34-годишният мигрант не е достоен да остане страната и го арестували. След това Бубакар преминал по каналния ред и конвоиран от силите на реда стигнал до летището в Тулуза, за да бъде депортиран.
Самата мисъл, че ще се озове отново в родната Гамбия била толкова непоносима, че по време на граничния контрол той измъкнал паспорта си, откъснал страниците със снимката и останалите данни и най-невъзмутимо ги сдъвкал и преглътнал.

След това мъжът предизвикал скандал с полицията и в крайна сметка капитанът на самолета наистина отказал да вземе на борда крайно афектирания пътник без документи. Бубакар е осъден на два месеца затвор, а след изтичането на този срок той все пак ще бъде депортиран в Гамбия.

Ден преди това повече от 800 мигранти бяха прогонени от самосиндикално направен лагер в северната част на Париж. Нелегалните – предимно афганистанци, суданци и сомалийци са били арестувани, като всеки отделен случай ще бъде разгледан, за да се прецени, какви ще бъдат по-нататъшните действия на местните власти, предаде АФП.

В същото време в Германия тече дебат относно забулените жени мигрантки. Министърът на вътрешните работи Томас де Мезиер призова за частична забрана за бурките, а канцлерът Ангела Меркел посочи, че забулените жени няма да могат да се интегрират в страната.
Де Мезиер призова за забрана на бурките в учебни и административни учреждения. "Общо е мнението ни да отхвърлим бурките, общо е мнението, че се стремим да въведем със закон принципа да се показва лицето там, където е необходимо за обществото ни - зад волана, в учрежденията, училищата и университетите, в обществения сектор, пред съда", каза министърът.

Носенето на бурка не спомага за интегрирането на мюсюлманките в Германия, заяви пък канцлерката Ангела Меркел. „Според мен жената, чието лице е напълно покрито, едва ли има шанс да се интегрира“, убедена е Меркел. Тя обаче избягна отговора на въпроса смята ли за възможна пълната забрана на бурката в Германия. „Тук става дума за политически и юридически въпрос, за чието решаване министърът на вътрешните работи Томас де Мезиер има пълната ми подкрепа“, отбеляза канцлерката.

Междувременно австрийският министър на външните работи Себастиан Курц се обяви за въвеждане на забрана на бурките в страната и налагането на общественополезен труд за бежанците. Курц смята, че трябва да се въведе така нареченият „труд за 1 евро“ за бежанците и да се намалят социалните помощи. Всички тези мерки дипломатът смята да вкара в новия закон за интеграция, който трябва да бъде изготвен през следващите шест месеца.

По отношение на общественополезния труд той трябва да обхваща дейностите, които са свързани с поддръжката на обществените места, оказване на помощ на търсещите убежище, както и работа в социалните центрове. „Според мен, бурката определено възпрепятства интеграцията”, каза дипломат номер едно на Австрия.

Една от страните, в които бурката е забранена е Франция. По инициатива на експрезидента Никола Саркози Париж одобри закон против носенето на бурки на обществени места и той влезе в сила на 11 април 2011 година. А съвсем наскоро няколко френски общини забраниха носенето на бански костюм буркини на плажовете си.

Източник: Монитор