Скорошното отдръпване на ледници в Андите е безпрецедентно в историята на човешката цивилизация, предаде "Ройтерс", позовавайки се на изследване, публикувано в сп. "Сайънс".

Откритието шокира учените, които първоначално планират да проучат текущото състояние на ледниците и как те са се променяли в хода на човешката цивилизация.

"Мислехме, че ни делят десетилетия от подобно откритие", казва водещият автор на изследването Андрю Горин.

Той отначало смята, че първоначалните резултати са случайност, но впоследствие по-късни проби ги потвърждават. "Това показва, че нещата се случват по-бързо, отколкото са вярвали дори тези от нас, които мислят най-много за това", допълва изследователят. 

Горин и екипът от учени датират с въглерод най-долния пласт на скалите, които доскоро са се намирали под вече отдръпнали се ледници. Измервайки нивата на нуклидите берилий-10 и въглерод-14, те установяват, че концентрациите са почти нулеви.

По думите на учения, ако "скалата вижда небето", тя натрупва нуклиди. Скоростта им на разпадане показва, че скалата не се е виждала по време на епохата на холоцена, която датира от 11 700 години, но е възможно да се погледне и още по-назад във времето.

"Бих заложил всичките си спестявания, че всъщност тези ледници са по-малки, отколкото са били от последния междуледников период, приключил преди около 115 000 години", казва още Горин.

В изследването са събрани данни за четири ледника в Андите, които съставляват 99 процента от тропическите ледници в света. Тези ледници са по-податливи на променящото се време, тъй като постоянно са на точката на замръзване или близо до нея.

"Смятаме, че скоро това ще се случи навсякъде и може би по-рано, отколкото си мислехме", допълва Горин.

Кореспондент на "Ройтерс" наскоро изкачи няколко планини в Андите, за да види отблизо промените, на които стават свидетели алпинистите, докато ледниците се отдръпват. Много от тях описват все по-опасни условия и промени, невиждани досега през живота им.