Най-големият айсберг в света започна да се движи за първи път от 30 години. A23a, както се нарича, обхваща площ от около 4000 квадратни километра и се отдели от брега на Антарктида през 1986 година, но почти веднага се залепи на дъното на океана и остана дълги години в морето на Уедел.

БЛИЦ припомня, че на 24 ноември айсбергът се откъсна и започна да се движи към Южния океан.

Според British Antarctic Survey (BAS), Антарктическото циркумполярно течение ще доведе A23a до „авенюто на айсберга“.

Изследователският кораб RRS Sir David Attenborough премина покрай района, където се намира айсбергът, като част от планирания му маршрут до морето на Уедел. БАН публикува видео и изображения, заснети от RRS Sir David Attenborough.

Изследователите също успяха да вземат проби от айсберга, които се надяват да им помогнат да разберат как изменението на климата засяга Южния океан и организмите, които живеят там.

„Знаем, че тези гигантски айсберги могат да осигурят хранителни вещества на водите, през които преминават, създавайки процъфтяващи екосистеми в иначе по-малко продуктивни райони“, каза Лора Тейлър, биогеохимик и член на експедицията.

„Въпреки това, ние не знаем каква разлика могат да направят конкретните айсберги, техният мащаб и произход в този процес. Взехме проби и от повърхностните води на океана. Те ще ни помогнат да определим какъв живот може да се образува около A23a и как този айсберг и други влияят върху въглерода в океана и баланса му с атмосферата“, обясни Тейлър.

Нещо чудовищно се "събуди" в Антарктика

Повишаващите се температури на водата и въздуха, причинени от глобалното затопляне, нарушават баланса на екосистемите по бреговете на Антарктида и Гренландия, ускоряват топенето на леда и увеличават скоростта на ледниците.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук