Newsweek: Русия затвърди лидерството си в арктическата надпревара с нов рекорд
Според изданието това показва, че Москва разширява влиянието си в региона, който се превръща в място на нова стратегическа борба между големите световни сили
Според изданието това показва, че Москва разширява влиянието си в региона, който се превръща в място на нова стратегическа борба между големите световни сили.
Русия постави нов рекорд по брой морски пътувания през Арктика. В резултат на топенето на ледовете, причинено от глобалното затопляне, този регион се превръща в място на нова стратегическа борба между най-големите военни сили в света, пише Newsweek.
Данните от Норвежкия център за логистика на Крайния север (CHNL) бяха публикувани тази седмица. По негова инфромация тази година през Северния морски път, „който е от централно значение за регионалните амбиции на Кремъл“ е имало 62 транзитни прехода, което е с 25 повече спрямо 2019 г.
Новият рекорд е поставен на фона на желанието на американските законодатели да подтикнат Пентагона да подготви войски за разполагане в Арктика. Успоредно с това, новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън ще встъпи в длъжност и „ще се изправи срещу войнствената Русия“, подчертава вестникът.
Междувременно докладът на CHNL показва, че топенето на арктически лед, което се случва по-бързо от очакваното, е допринесло за нов руски рекорд. През текущата година 331 кораба са използвали този маршрут. При това, за цялата 2019 г. са 277.
Понастоящем растежът на търговията със суровини е основният двигател на повишената активност в Арктика. Доставките на втечнен природен газ, желязна руда и нефт са особено важни. Това поражда опасения, че увеличаването на корабоплаването ще навреди на арктическата екосистема, въпреки че ООН забрани използването на мазут в региона, каза Newsweek.
Според изданието САЩ, Русия и Китай са сред страните, които се стремят да разширят своето влияние в Арктика и да си осигурят достъп до неизползваните запаси от нефт, природен газ и други ресурси на стойност трилиони долари. Важни са и военните и стратегическите елементи на присъствието в региона и никоя от тези три държави не иска да загуби предимството пред своите съперници.
Смята се, че Русия води надпреварата за влияние в Арктика, „подпомогната от факта, че почти половината от цялото арктическо крайбрежие е на нейна територия“. Президентът Владимир Путин активно инвестира в създаването на нови военни бази и инфраструктура в далечния север на страната, за да помогне на Москва да постигне целите си в Арктика, казва Newsweek.
Според вестника Северният морски път е от основно значение за стратегията на Кремъл. Путин заяви, че иска да умножи годишния трафик по маршрута от 20 милиона тона през 2018 г. на 80 милиона тона през 2024 година.
Ледоразбивачите играят много важна роля в Арктика, те се използват за отваряне на замразените морски пътища за търговски или военни кораби. Русия също е водеща в тази област с над 40 действащи ледоразбивачи. А САЩ имат само два и само един от тях е в експлоатация, отбелязва статията.
САЩ се опитват да наваксат инвестициите, но да се намали разликата не е лесно. Програмата Polar Security Cutter (PSC) трябва да разшири американския флот от ледоразбивачи, но засега властите са отпуснали средства само за един допълнителен кораб.
В рамките на проекта се планира закупуването на три тежки и три средни кораба. Но дори и с прилагането му, въпреки значителното разширяване на възможностите, САЩ все още ще останат далеч зад Русия, отбелязва Newsweek.
Всички тези плавателни съдове ще бъдат задвижвани от дизел-електрически двигатели, докато Русия планира да пусне няколко атомни ледоразбивачи. В допълнение, наблюдателите разкритикуваха решението на Вашингтон да използва немския кораб Polarstern като модел за PSC, а не американските разработки.
Конгресът също настоява Пентагона да оборудва по-добре армията, подготвяйки я за разширени операции в Крайния Север. Законът за разходите за отбрана за 2021 г., публикуван на 10 ноември, призовава секретаря на армията Райън Маккарти да „поеме оборудването и превозните средства, необходими за арктическия климат и студеното време“.
Междувременно американските войски вече се обучават да действат в тежките условия на Северния полярен кръг. Тази година Пентагонът публикува поредица от стратегически документи за водене на бойни действия в Арктика, в които подробно се описва как ще реши задачата, а подразделения на морската пехота на САЩ, заедно с норвежките съюзници, проведоха учения по бойна подготовка в региона, припомня Newsweek.
Последвайте ни
2 Коментара: