Блестящи и лепкави косъмчета са смъртоносната тайна на добре известен див цвят. Това е месоядно същество. Един вид фалшив асфодел (Triantha occidentalis) използва ензимно-секретиращи косми на цъфтящото си стъбло за привличане и смилане на насекоми, съобщават изследователите в сборника на National Academy of Sciences, пише anteni.bg.

Учените са знаели за него още от 19-ти век, но вкусът му към месо е останал незабелязан досега. Само по себе си лепкавите косми не са необичайни – много немесоядни растения ги използват за защита срещу вредители.

Но T. occidentalis притежава качества, които някои месоядни растения споделят: любов към ярки, влажни, бедни на хранителни вещества местообитания и липса на ген за прецизна настройка на начина, по който растенията получават енергия от светлината.

Заедно тези характеристики изглеждат като парчета от пъзел, загатващ за месоядство, казва ботаникът Шон Греъм от Университета на Британска Колумбия във Ванкувър. За да разрешат пъзела, Греъм и колегите му трябвало да знаят дали тези диви цветя извличат хранителни вещества от труповете на насекоми.

За щастие T. occidentalis расте по западното крайбрежие на Северна Америка, от Аляска до Калифорния, и може да бъде намерено при походи близо до Ванкувър. „Те са били точно под носа ни“, казва Греъм.

Лепливи косми (показани на това изображение със сканиращ електронен микроскоп) върху цъфтящото стъбло на вид фалшив асфодел отделят ензим, който много месоядни растения използват за смилане на плячка.