NI състави списък на китайски бойни самолети, копирани от САЩ и Русия
Китай не се гнуси от начина по който ще придобие най-подробна информация
Опитът да оправи отношенията се провалиха, обаче КНР не върна документацията, създаде изтребителя и впоследствие стана конкурент на СССР, организирайки дори производство на експортната версия на самолета – модела J-7. Така през 1970-те години американците купили няколко самолета, които обучавали своите пилоти да противостоят на съветската авиация, използвайки китайското копие на МиГ-21.
Друга разработка е многоцелевият изтребител Шенян J-11, лицензионен вариант на изтребителя Су-27. Пекин получи достъп до технологията по законен път, сключвайки в средата на 1990-те години споразумение с предприятията на руския ВПК, който се нуждаеше от средства. „Благодарение на сделката китайците получиха един от най-опасните изтребители в борбата за превъзходство във въздуха” – отбелязва The National Interest.
По-късно китайската страна започна да модифицира „пълнежа” на самолета – на J-11 започнаха да поставят свое електронно бордово оборудване, което се преценява като нарушаване условията на контракта. Освен това Пекин започна да разработва авионосен вариант на изтребителя на основата на Су-27.
Американските анализатори считат, че при създаването на имащия претенции за V-то поколение Шенян J-31 (Полярен сокол) е употребен „промишлен шпионаж”.Според експерти, този самолет е проектиран въз основа на документация и чертежи на F-35. „Соколът”, както и американският „прототип”, може да излита от авионосци, което го прави конкурент на международния пазар.
С аналози от САЩ могат да поспорят и китайски безпилотни летателни апарати. По своя външен вид и конструкция те напомнят американските модели, обобщава изданието.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: