NI състави топ-5 на най-мощните руски и американски въоръжения
Някои от избраните позиции са неочаквани, но са мотивирани
Интересно е, че в руската класация липсват тежките междуконтинентални балистични ракети „Сармат” и „Булава” с ядрено оръжие.
Су-35 Flanker-E
„Су-35 безусловно се явява най-добрият действащ руски изтребител към сегашния ден” – се казва в публикацията. Самолетът се отличава с високата си скорост и голямо бойно натоварване. В съчетание с модерния набор от бордово оборудване тези характеристики правят Су-35 извънредно опасен противник за американските ВВС.
Подводници "Амур"
Многоцелевите дизел-електрически подводници „Амур” са експортен вариант на подводниците от проект „Лада”. Тяхното включване в класацията до известна степен е изненадващо може би заради не впечатляващата им подводна скорост от 20 възела (37 км/час). Дейв Маджумдар обаче обяснява защо ги е предпочел пред наистина страховитите подводници от проект „Ясень” („Северодвинск”) и проект „Борей” („Юрий Долгорукий”).
Подводниците „Амур” са много опасни, защото практически са безшумни заради малките размери (дължина 67 м) и компактния корпус с 35 души екипаж. Те могат да остават под вода много продължително.
Снабдени са с четири 533-милиметрови торпедни апарата и 10 установки за вертикално изстрелване.
Танк Т-90
„Танкът Т-90 ще остане най-модерната руска бронирана машина до началото на експлоатация на „Армата” – пише NI. Русия има почти 1000 такива бойни машини.
Това е отличен танк, който струва много по-малко, отколкото западните му аналози като Leopard 2 или M1A2 Abrams. Той съчетава качествено въоръжение, сензори, система за насочване на пусковата установка, многослойна броня и динамична защита „Контакт 5”, се казва в публикацията.
П-800 "Оникс"/БраМос ПКР
„Оникс” е свръхзвукова универсална противокорабна ракета, която може да стартира от подводници, надводни кораби, самолети и брегови пускови установки.
Предназначена е основно за борба с надводни цели, но може да се използва и против сухоземни. Далечината на поражение съставлява 300 км в противокорабен вариант и значително изпреварва американския аналог ПКР „Харпун”, пише NI.
Торпеда 53-65
„Най-опасното оръжие, с което могат да се сблъскат ВМС на САЩ, това са висококачествените самонасочващи се руски торпеда, които следват корабите” – пише NI.
Това въоръжение има сензори, които откриват вихрите, образуващи се при движението на кораба. Тази система за насочване отдавна стана главоболна за ВМС на САЩ, защото прави американската противоторпедна защита безсилна против 53-65.
Оръжията на САЩ
Подводници клас „Охайо”
Атомните подводници „Охайо” са въоръжени с 24 междуконтинентални балистични ракети от системата „Трайдънт”. Те имат ядрен реактор, охлаждан с вода под налягане, и са способни да развиват скорост под вода от 25 възела.
Бомбардировач Б-2
Стратегическият бомбардировач Б-2 „Спирит” съчетава малка забележимост, отлична аеродинамика и добри показатели по товароподемност. Самолетът може да преодолее дори модерна ПВО, да прелети 6000 морски мили (около 11 000 км без дозареждане), пише пишет NI. Независимо че бомбардировачът може да лети само на дозвукови скорости, той може да се издига на 15 км височина.
Изтребител F-22
Този изтребител се отличава с малка забележимост и висока маневреност. Той може едновременно да провежда операции от клас „въздух-въздух” и „въздух-земя”. Самолетът може да провежда много други мисии, включително да събира разузнавателни данни, наблюдение и радиоелектронни атаки.
Противоракетна отбрана
„Плановете на Вашингтон да разположат система за ПРО в Европа за противодействие на балистични ракети откъм Иран, предизвикаха особено раздразнение от страна на Русия” – се казва в публикацията. Самата система се състои от противоракети в шахтово разполагане и системи за насочване. Руската страна твърди, че тези системи от ПРО застрашават да нарушат ядрения баланс, обаче САЩ твърдят, че тяхната ПРО не е в състояние да се бори с руския ракетен арсенал.
Американските съюзници
Съюзниците не са същинско оръжие, но именно те са способни да изиграят ключова роля във военен конфликт. Страните от НАТО позволяват на САЩ да разположат военни бази на тяхна територия, при това много от тях се намират по периметъра на руските граници.
Екип на БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: