“Нисан” съгласува окончателният план за съкращения с испанските профсъюзи

https://blitz.bg/svyat/nisan-saglasuva-okonchatelniyat-plan-za-sakrashteniya-s-ispanskite-profsayuzi_news25892.html Blitz.bg

Ръководството на японския автомобилен концерн “Нисан” съгласува окончателният план за съкращения с представители на испанските профсъюзи.

Съкръщенията ще бъдат временни и ще засегнат 3 500 работници, предаде испаската информационна агенция “EFE”. В преговорите взеха участие ръководителят на клона “Nissan Motor Iberica” Фумяки Мацумото и представители на профсъюзите “CCOO”, “UGT”, “Sigen-USOC” и “CGT”. Според постигнатите договорености от средата на декември до 31 март 2009 г. временно без работа остават 3 500 души, които са част от произодството в завода в Барселона. Временните уволнения ще се извършат на ротационен принцип, но всеки работник ще отсъства от работа не повече от 75 дни. Концернът се задължава също да плаща на временно отстранените до 90% от заплатата. В началото на ноември “Нисан” обяви план за съкращения, според който до декември трябваше да бъдат уволнени 1 288 души от завода в Барселона, а през септември 2009 г. – още 392 души. Решението предизвика протести сред работниците, които дори излязоха на протест по улиците на града. Тогава профсъюзите заставиха заводската управа да седне на масата за преговори. Двете страни се договориха също в средата на януари да свикат кръгла маса за обсъждане на бъдещето на завода. По думите на директора за корпоративни връзки на “Nissan Motor Iberica” Алфредо Кастаньо “компанията разполага с излишък от работна сила, който не е конюктурен, структурен. Така че ние ще трябва да се освободим от този излишък, въпросът е само в това как да го направим с минимален социален ефект”. Съгласуваният план трябва да бъде одобрен и от правителството на автономната област Каталония. “Нисан” притежава в Испания два завода, технически център, завод за производство на двигатели и резервни части, център за продажба на автомобили в Испания и Южна Европа. Общият му персонал към 31 декември 2007 г. бе 6 669 души. Компанията сглобява в Испания моделите “Terrano”, “Primastar”, “Almera Tino”, “Pathfinder” и “Navara”. През 2007 г. в страната бяха произведени 205 990 автомобила. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай