Плъховете вече са сериозен проблем за общественото здраве и хигиената в много големи градове по света. Сега ново проучване предупреждава, че вълните от гризачи могат да се превърнат в носители на друга смъртоносна здравна криза - нова пандемия от типа на COVID-19, съобщава "Стъди Файндс".

Гризачите са известни в историята с това, че пренасят и разпространяват болести, включително бубонната чума. Изследователи от Принстънския университет твърдят, че плъховете също могат да бъдат безсимптомни (или асимптомни) носители на коронавируси.

Проучването им установява, че тези животни са развили устойчивост към патогените в резултат на повтарящи се инфекции от предците. Водещият автор професор Мона Сингх казва, че това увеличава вероятността съвременните гризачи да носят вируси, подобни на COVID, и да заразяват населението.

Учените смятат, че SARS-CoV-2, вирусът, който причинява COVID, може да има зоонозен произход - което означава, че е преминал от животно към човек. Проучванията сочат, че прилепите в Китай са предали COVID-19 на друг вид - вероятно панголини - преди да достигне до хората. Прилепите също така са носители на множество вируси, подобни на ТОРС, без да се разболяват, предава БГНЕС.

Изследователите казват, че е важно да се идентифицират други същества, които са адаптирали механизми за толерантност към коронавирусите. Те са потенциални "вирусни резервоари", които могат да разпространят нови патогени сред хората, което да доведе до широко разпространени епидемии.

Глобализацията, урбанизацията, изменението на климата, засиленият контакт между хората и животните и недостигът на здравни работници - всички те спомагат за разпространението на вирусите на други континенти, създавайки ситуация като пандемията през 2020 г. Авторите на проучванетоприпомнят, че от 2000 г. насам е имало три пандемии: SARS (тежък остър респираторен синдром) през 2003 г., свински грип (H1N1) през 2009 г. и сега COVID-19.

Съобщава се, че ТОРС се е разпространил от котки и прилепи в Китай, а свинският грип е възникнал в голяма свинеферма в Мексико. Междувременно са регистрирани регионални огнища на птичи грип от домашни птици и MERS (близкоизточен респираторен синдром) от камили. Имало е и случаи на избухване на вируса ебола, произхождащ от маймуни и прасета, на треска от долината Рифт, идваща от добитък, и на западнонилска треска и вируса зика, идващи от комари и други животни.

Професор Сингх и дипломантът Шон Кинг са извършили еволюционен анализ на белтъчните шипове на вирусите на ТОРС, които заразяват гостоприемниците и превземат клетките. Те се прикрепват към рецепторите ACE2, врязват се в клетката, за да размножат още от вируса.

Изследването показва, че при приматите има силно запазени последователности от аминокиселини в местата, които свързват SARS вирусите. Плъховете и мишките са имали по-голямо разнообразие и ускорен темп на еволюция в тези места. Като цяло резултатите показват, че инфекциите, подобни на SARS, не са били двигател на еволюцията в историята на приматите. Въпреки това някои видове гризачи са били изложени на тези заболявания многократно в продължение на значителен еволюционен период.

"Нашето изследване показва, че предците на гризачите може да са били подложени на многократни инфекции с коронавируси, подобни на SARS, и в резултат на тези инфекции да са придобили някаква форма на толерантност или резистентност към коронавируси, подобни на SARS", казва проф. Сингх. "Това поражда притеснителната възможност някои съвременни видове гризачи да са безсимптомни носители на SARS-подобни коронавируси, включително такива, които може би все още не са открити."

По-рано тази година проучване, публикувано от главните британски научни съветници на SAGE, установи, че коронавирусите могат да се предават от плъхове. Проучванията също така показват, че плъховете могат да прихванат COVID-19 от хората, особено по-новите щамове, които са по-преносими.