Преди 60 години в Урал екип от 9 планинари се изкачва в планината, но се връща само един. Хиляди статии, много книги и документални филми бяха направени по случая, но в крайна сметка така и не се стигна до консенсус за това какво всъщност се е случило в „Планината на смъртта”.
Василий Мехоношин, изследовател от Нижни Тагил, предложи ново обяснение за трагичната смърт на групата туристи в Северен Урал през 1959 година, информират световните издания. Както обяснява Мехоношин, планинарите може внезапно да са се разболели от „полярна истерия“, известна сред коренното население на Севера като „призива на Полярната звезда“.



Твърди се, че рядкото заболяване се причинява от космическа радиация. То активно въздейства на хората във високите географски ширини, тъй като магнитното поле на Земята е по-слабо в тези места.

"Хората временно се изключват от реалността - чуват гласове, звуци, виждат ангели или красиви женски лица, едновременно с това повтарят движения", пояснява Мехоношин.

Според думите на изследователя, известни са случаи, когато цели групи са отивали ​​на север, като са захвърляли горящите огньове и плачещите деца. Хората, засегнати от тази болест, неконтролируемо се втурват на север, а ако им се попречи, те стават агресивни. След риданията и конвулсиите човек изпада във вцепенение и когато се събуди, не си спомня нищо за случилото се.



Мехоношин е сигурен, че без да се отхвърлят другите версии за гибелта на групата при прохода Дятлов, си заслужава първо да се провери неговата версия.

„Действията на туристите при напускане на палатката и придвижване в посока североизток, въпреки студа, тъмнината и ураганния вятър, са много сходни с груповите действия на хора, които попадат в състояние на „призива на Полярната звезда“, казва Мехоношин. Може да си представим ужаса, който е обхванал хората, които са се събудили и са се озовали полуоблечени в гората през нощта, на студа, далеч от палатките.



Ръководителят на Фондацията в памет на загиналите, Юрий Кунцевич, казва, че мястото на смъртта на участвалите в групата се изследва това лято с магнитометри и други научни инструменти.