Нови скандали в Атина заради името на Македония
Според кореспондента на МИА в Атина, въпреки че външната политика изобщо не е била сред темите в дневния ред на сесията на гръцкия парламент в четвъртък, не са останали незасегнати и актуалните въпроси, като спора за името на Македония и гръцко-турските отношения. Мицотакис е обвинил гръцкото правителство, че няма единна позиция за името, докато Ципрас е отговорил, че "Нова демокрация" е отстъпила от националната линия и е повторил отново позициите на Гърция в разговорите със Скопие. „Още от началото ви казахме, защо влизате в този разговор, когато нямате гаранции, че ще се изпълни минимално необходимото предварително условие, за да има взаимноприемливо решение, а това е промяна на Конституцията. Първо ни се смеехте, а след това дойдохте на нашето мнение.
А сега, господин Заев ще излезе с голяма смелост, за да поиска промяна в гръцката конституция, като отговор на това, което ние му казахме“, е заявил Мицотакис, според цитата на МИА. Ципрас е заявил, че изобщо не е променил позицията си и е имал чувството, че гръцките нагласи всъщност са националната линия в преговорите, подкрепяни от "Нова демокрация". „Търсим решение в ключовия, важен въпрос на името на съседната държава с две основни предварителни условия: сложно име, erga omnes, а erga omnes, очевидно означава, че то не може да бъде erga omnes само за външна употреба, а и за вътрешна употреба, което означава и промяна в конституционното име“, отговори гръцкият министър-председател, коментирайки, че след протестите опозиционната партия е променила позицията си за комбинирано име.
Мицотакис разкритикува Ципрас и поради това, че в разговорите изобщо не е включил и партиите от опозицията, а вместо това гръцкият премиер избра първо да се срещне с македонския си колега. „От първия момент бихте могли да включите опозиционните партии, но не сте го направили. Първо разговаряхте с министър-председателя на Скопие, а после говорихте с опозиционните партии. Съзнателно разделихте гръцкия народ, а после обвинихте и всички наши сънародници, които протестират по тези причини и заради чувствителността по въпроса за Македония, почти всички ги характеризират като ултра- националисти, като фашисти, представихте ги като тълпа“, заяви лидерът на Нова демокрация.
Ципрас отговори, че още преди срещата със Заев гръцките позиции са били ясни, а като пример за разговори на премиерски ниво, без да бъде предварително уведомена опозицията, посочи срещите на Груевски и Папандреу преди осем години. Председателят на гръцката опозиционна партия отново обвини правителството, че има две позиции по въпроса, тъй като коалиционният партньор "Независими гърци" не е съгласен с официалната позиция. Мицотакис добави, че когато външният министър Никос Коцияс и министърът на отбраната Панос Каменос имат различни позиции, това не е "сериозен образ на правителство".
Последвайте ни
0 Коментара: