Университетски учени от Колорадо и Пенсилвания са установили, че новородените в Андите тежат повече от децата родени в низините, информира испанският ежедневник Ла Расон.
Бременните жени от туземните племена в Андите дават много повече кислород на зародишите си, отколкото европейските жени. Физиолозите за забелязали, че бебетата на жените от високите планини в Андите тежат с 225 грама повече от европейските деца. Колкото по-дълго живее майката на бебето в Андите, толкова повече кислород постъпва във вените и артериите на детето. Това понижава риска от преждевременно раждане. Изследването е направено сред боливийски жени, живеещи в Андите на височина от 3 до 5 хиляди метра на морското равнище.
Според учените ниското телесно тегло на новороденото предразполага към различни болести и ранна смъртност. Европейските жени раждат три пъти по често деца с по-ниско тегло от нормалното. В Тибет се забелязва същата тенденция. Там новородените тежат повече от децата раждани в равнините и долините на Китай. / БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.