Целият екипаж на Международната космическа станция (МКС) в следващите три дни ще обитава и ще работи в руския модул на съоръжението "Звезда", заради открит в американския сегмент теч на въздух. Той обаче не застрашава живота на астронавтите.

Предполага се, че е причинен от сблъсък на МКС с микрометеорит или с космически отпадък.Ще се работи по отстраняването на проблема като ще бъде направена пълна проверка, за да се установи откъде е течът, който е бил засечен от уредите на МКС.

Специалистите планират последователно да затворят модулите на станциите, за да установят къде има спад на налягането, каза източник от руската космическа индустрия.

Решението за евакуацията е взето съвместно от американските и руските астронавти и е отразено в бордовата документация. Работата на екипажа ще продължи, съобщават от "Роскосмос".

Няма никаква заплаха за техния живот, уверяват от руската държавна корпорация.

Предишният случай на теч на МКС е от август 2018 г., когато в космическия кораб „Союз МС-08“, прикрепен към руския сегмент на МКС, се случи малък теч на въздух, който също не представляваше опасност за екипажа. След провеждането на различни разследвания беше установено, че повредата не е причинена от удара на микрометеорит, както първоначално се предполагаше, а по-скоро е пробита дупка след сглобяването на устройството.

След повече от година разследвания Роскосмос реши да архивира резултатите, а генералният директор на руската космическа агенция Дмитрий Рогозин каза, че са установили причината, но че няма да я оповестяват публично.

Международната космическа станция е проект на стойност над 150 000 милиона долара (около 127 000 евро), в който участват 16 държави, в момента се състои от 14 постоянни модула и орбити със скорост над 27 000 километра в час на разстояние 400 километра от Земята.