Повече от половин век човечеството изстрелва спътници, орбитални апарати и хора в космоса с помощта на реактивни ракети. Стартъпът SpinLaunch разработва алтернативна кинетична система за стартиране от 2014 г. и сега изследователите от проекта постигнаха огромен пробив: на 22 октомври SpinLaunch проведе първия успешен тест на своята система.

Компанията е изградила гигантски суборбитален ускорител с електрическо задвижване на космодрума Америка в Ню Мексико, който се състои от вертикална вакуумна камера с форма на диск с диаметър около 100 метра. Тази технология използва вакуумно запечатана центрофуга, която върти ракета и след това я изстрелва в космоса със скорост до 8000 километра в час.
 


След това ракетата включва двигателите си на височина от около 60 километра, за да достигне орбитална скорост от 28 200 километра в час. SpinLaunch казва, че неговата технология ще намали разхода на гориво до четири пъти и ще намали разходите до 10 пъти в сравнение с традиционните изстрелвания на ракети, както и ще изстрелва в орбита почти всеки ден.

На 22 октомври беше извършен първият вертикален пуск на ускорителя с 20% от пълната му мощност. В резултат на това тестов снаряд с дължина три метра беше изстрелян на височина от няколко километра.

Компанията казва, че напредъкът в електрониката, който позволява използването на сравнително малки кондензатори, интегрални схеми и резистори, правят възможно тези компоненти да бъдат защитени, за да издържат на претоварване от 10 000 G в бързо въртящата се стартова камера.

Досега SpinLaunch не желаеха да споделят информация за успехите си и според основателя и главния изпълнителен директор на компанията Джонатан Яни има причини за това.

„Вярвам, че колкото по-смел и безумен е един проект, толкова по-добре е просто да работиш по него, а не да говориш. Трябваше да докажем на себе си, че наистина можем да го осъществим, ”казва Джонатан Яни
Към днешна дата стартъпът е събрал 110 милиона долара от инвеститори, включително Kleiner Perkins, Google Ventures, Airbus Ventures, Catapult Ventures, Lauder Partners и McKinley Capital.

В текущия график за тестове на SpinLaunch, компанията ще проведе около 30 суборбитални тестови полета през следващите шест до осем месеца от космодрума Америка.

Компанията заяви, че има още много работа, която трябва да се свърши, преди изстрелванията в космоса без ракетни двигатели да станат реалност, но настоящият успех дава възможност да се гледа с оптимизъм на тази перспектива. Ако всичко върви по план, SpinLaunch ще премине към комерсиални изстрелвания на ракети и спътници в края на 2024 г.

Превод: БЛИЦ