Сериозен демографски проблем застига Русия. Кремъл обяви, че работи усилено за обръщане на тенденцията за намаляване на раждаемостта в Русия, като предупреди, че „катастрофалните“ демографски тенденции излагат на риск бъдещето на страната.

Русия е изправена пред множество демографски предизвикателства след разпадането на СССР, включително застаряващо население, намаляване на мъжете поради войната в Украйна и най-ниската раждаемост от 17 години насам.

„В момента тя е на ужасно ниско ниво - 1,4 (деца на жена). Това е съпоставимо с европейските страни, Япония и т.н. и е катастрофално за бъдещето на нацията“, заяви прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков.

„Всеки, който има много деца, е герой. Живеем в най-голямата държава в света, но всяка година сме все по-малко. Единственият начин да се справим с това е да увеличим средната раждаемост“, каза Песков.

При разпадането на Съветския съюз през 1991 г. населението на Русия наброяваше около 148 млн. души, като сега тази цифра е около 144 млн. души след продължителен период на висока смъртност и ниска раждаемост през 90-те години.

Раждаемостта в страната не се е възстановила от времето на Съветския съюз, въпреки че властите предлагат щедри помощи и субсидии за ипотеки на многодетни семейства.

Сред проблемите са големият брой смъртни случаи, причинени от COVID-19, стотиците хиляди мъже, които избягаха от страната, за да избегнат мобилизацията за участие в бойните действия в Украйна, и ниската миграция към Русия, която през 2023 г. достига десетгодишен минимум.

Експерти прогнозират, че до 2040 г. населението на Русия вероятно ще намалее до 130 милиона души, пише БГНЕС.