Размерът на японския търговски дефицит през ноември е 2,5 млрд. долара. По думите на министъра на финансите на страната Шоичи Накагава резултатът е следствие от най-резкия спад на износа на японски продукти в историята, предизвикан от световната финансова криза.
В сравнение със същия месец на 2007 г. обемът на износа е намалял с 26,7%, като е засегнат най-вече един от основните пазари на Япония – САЩ. Доставките там са намалели с 33,8%, в държавите от Европейския съюз – с 30,8%, в Китай – с 24,5% (най-висок показател от 1995 г. насам), а в останалите азиатски държави – с 26,7%. За Япония, която в продължение на години бе свикнала на положителен търговски баланс, настоящите показатели според експертите са изключително тревожен сигнал. Автомобилните гиганти “Хонда” и “Тойота” не крият, че са принудени временно да съкратят производствените обеми. Нещо повече, според съобщения в японски средства за масова информация “Тойота” е на път да обяви загуби от приходи от продажби за първи път от 70 години. В компанията все още се надяват поредният отчет, който ще бъде публикуван скоро, да покаже макар и минимална печалба. Междувременно вносът в Япония също е намалял с 14,4%, главно заради резкия спад в цените на петрола. /Би Би Си
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.