Климатичният феномен Ел Ниньо започна през 2023 година, като въздействието му повиши температурите в глобален мащаб и унищожи земеделието в Южна Африка. В Кения наводнения пряко засегнаха 200 000 души и убиха повече от 100 души.

Организацията на обединените нации предупреди, че метеорологичните условия причинени от Ел Ниньо вероятно ще бъдат едни от най-лошите в историята. Очаква да засегнат 40 милиона души в повече от 16 държави, пише "Труд". 

"Температурата на океана е една от най-високите, които някога сме виждали. А и този феномен засяга страни, които вече са изключително уязвими", каза Рийна Гелани, координатор на ООН за климатичните кризи.

Гелани подчерта, че изпреварването на кризата и предвиждането на нейното въздействие са важни за смекчаване на ефектите от екстремните климатични условия. Бет Бехдол, заместник-генералният директор на Организацията по прехрана и земеделие също изказа нуждата от предприемане на мерки. 

"В Сомалия предприехме стъпки към усъвършенстване на метеорологичните данни. Тази информация ни помогна да се предскажем наводнения. И успяхме да защитим почти 40 хиляди хектара земя. Сега виждаме и повишени цени, заради недостиг на реколта", коментира Бет Бехдол, заместник-директор на Организацията по прехрана и земеделие.

Бехдол също подчерта икономическото въздействие, което екстремните наводнения и суша могат да имат върху по-малките страни като Сомалия, както и върху големите доставчици на селскостопански продукти като Съединените щати. Благодарение на климатичните промени структурата на океаните е станала по-враждебна и непредсказуема от всякога.

Подкиселяването, което се отнася до ситуация, при която киселинността на водата намалява с увеличаването на присъствието на въглероден диоксид, е първият признак за това. Повишената киселинност, към която морските растения и животни не са привикнали, намалява популациите им или ги принуждава да мигрират.

Според ООН, този февруари е бил най-горещият през последния век.