Световните цени на хранителните суровини са достигнали през януари 2021 година близо седемгодишен максимум, съобщи Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО). Организацията отбелязва, че покачването на цените на продуктите в света продължава вече осми пореден месец.

Средната стойност на индекса на продоволствените цени на ФАО, отразяващ месечните промени на международните цени на основните видове хранителни продукти, е достигнала през януари 113,3 пункта, което е с 4,3 процента над равнището от декември.

Според доклада, поместен на сайта на организацията, това е най-високото равнище на индекса от юли 2014 година. Най-силно е поскъпването на зърнените храни, растителните масла и захарта.

Индексът за цените на зърнените храни за един месец е нараснал със 7,1 на сто, което ФАО обяснява с рязко поскъпване на царевицата, с 11,2 на сто, надвишавайки с 42,3 на сто равнището от януари 2020 година.

Цените на пшеницата са се повишили с 6,8 на сто заради активното световно търсене и очакваното намаляване на обема на продажбите от страна на Русия, където от март 2021 година митата за износ на пшеница се увеличават двойно.

Индексът на цените при растителните масла се е покачил с 5,8 на сто до най-високо равнище от май 2012 година. Причина за това е по-малкият от очакваното обем на производство на палмово масло в Индонезия и Малайзия заради недостига на трудова миграция, както и стачките в Аржентина, посочва ФАО.

Индексът на цените на захарта се е повишил с 8,1 на сто спрямо декември, на млечните продукти – д 1,6 на сто, а на месото – с 1 процент.