В Русия президентът Владимир Путин, а по-късно и премиерът Михаил Мишустин поискаха от правителството да ограничи покачващите се цени на основните храни. Както отбелязва Bloomberg, тези изявления, които показват перспективата за държавна намеса, заедно с въвеждането на нови мита и квоти за износ, шокират световните пазари.

Русия шокира пазара на селскостопански храни с заплахата от държавна намеса, съобщи Bloomberg.

Както напомня изданието, наскоро президентът Владимир Путин повдигна въпроса за рязкото повишаване на цените на основни храни като хляб и слънчогледово олио и поиска от руското правителство да вземе сдържащи мерки.

Подобна гледна точка изрази и руският премиер Михаил Мишустин, който призова търговските вериги, производителите и износителите „да не печелят от хората“. 

„В настоящата трудна ситуация това е неприемливо. Необходимо е да се вземат решителни мерки и да се заемем с ценообразуването“, подчерта премиерът.

Според Bloomberg руските власти вече обмислят перспективата да наложат мито върху износа на пшеница в допълнение към предварително обявеното предложение за временна квота догодина.

Както обръща внимание ресурсът, Русия вече е прибягвала до подобни мерки, като всеки път оказва голямо влияние върху пазара. Така че, за да се бори с покачването на цените на храните, Москва наложи мита върху износа на пшеница през 2007 г., а през 2010 г. поради лоша реколта дори обяви временна забрана за продажба на зърно в чужбина.

И в двата случая предприетите стъпки предизвикаха рекордно покачване на цените на пшеницата на международния пазар.

За сега не е ясно как новите мита ще повлияят на доставките, отбелязва Bloomberg. Предложената квота за износ беше доста висока, така че не пречи особено на обичайния ритъм на търговия. В същото време руските власти засилват контрола върху износа на слънчогледови семена, като въвеждат нови мита.

Ресурсът припомня, че през ноември инфлацията на храните в Русия се е повишила до 5,8%. Цените на пшеницата на международния пазар също се повишават поради увеличеното търсене в Китай и намаленото предлагане. След изявленията на президента Путин, цената на фючърсите на пшеницата, в която Русия е водещ износител, значително се повиши.

Както коментира Мат Амерман, специалист по управление на стоковите рискове в StoneX, „коментарите на Путин създават известна степен на несигурност в тази област“ - и пазарът е много чувствителен към това. 

Според старшия анализатор в Rabobank International Карлос Мера, обилната реколта от пшеница в Русия тази година и доста облекчената квота все още не пораждат опасения относно бъдещите доставки, но коментарите на Путин и Мишустин предполагат, че държавната намеса на пазара не трябва да се пренебрегва.