Опозицията в Полша обвини управляващите, че се опитват да прокарат „сатанински” закон
Вчера вечерта, минути преди полунощ, депутатите от управляващата дясна партия "Право и справедливост" и съюзниците им одобриха законодателно предложение, което позволява на вътрешния министър да номинира всички кандидати за председател на Националното избирателно бюро.
Според управляващата партия предложението ще направи гласуването по-прозрачно, но критиците твърдят, че истинската цел е да се увеличат избирателните перспективи на управляващата партия, която отхвърля обвиненията на Европейската комисия в подкопаване на демократичните стандарти.
Ръководителят на Държавната избирателна комисия заяви, чезаконопроектът ще подкопае изборния процес.
"Де факто министърът ще взема решения, а не ние", каза председателят на комисията Войчех Хермелински.
Полша е пред риск да бъде санкционирана от ЕС заради съдебните реформи на управляващите. Вчера премиерът на страната Матеуш Моравецки заяви, че очаква Европейската комисия да започне безпрецедентна процедура за наказване на Варшава през следващата седмица.
Хермелински поясни, че Германия има функционираща система, където представители на правителството организират изборите, но полското правителство не трябва да оставя независимата Държавна избирателна комисия на място като "камуфлаж" без реална власт.
Според проектопредложението, ако нито един от кандидатите на министъра не получи одобрението на съдиите, без пречки министърът може да назначи председател на Националното избирателно бюро.
От опозиционната "Гражданска платформа" заявиха, че законопроектът е "сатанинска идея", която дава контролен дял от демокрацията на една политическа партия.
Хермелински отбеляза, че ще разговаря със законодателите в доминираната от "Право и справедливост" горна камара и с президента Анджей Дуда, за да ги убеди да предотвратят мерките да се превърнат в закон.
В промените е заложено Държавната избирателна комисия да назначава около 100 служители от списък с кандидати, представен от вътрешния министър. Няма да е задължително кандидатите да са съдии, както и ръководителят на комисията. Но ако Държавната избирателна комисия отхвърли всички предложени кандидати, силовият министър ще има право да наложи избора си.
Последвайте ни
0 Коментара: