Унгария трябва да приеме законодателство, което да постави финансираните от чужбина неправителствени организации под по-голям надзор, тъй като организациите, финансирани от милиардера Джордж Сорос, действат като "подобни на мафия" мрежи, каза унгарският министър-председател Виктор Орбан, цитиран от Ройтерс и Монитор.
Унгарският премиер определи като обявяване на война изявлението на Сорос, който преди ден каза, че се възхищава от "смелостта, с която унгарците се противопоставят на заблудите и корупцията на мафиотската държава, установена от Орбан".

"Това несъмнено е обявяване на война", каза Орбан по държавното радио. "Единствената мрежа, която действа по мафиотски начини, която не е прозрачна в Унгария, е мрежата на Сорос", подчерта категорично унгарският премиер.

"Затова трябва да настояваме и аз лично настоявам парламентът да приеме решение, с което да направи тези организации прозрачни", каза Орбан.

Законодателство, внесено от правителството в парламента, предвижда неправителствените организации, получаващи дарения от чужбина на стойност над 7,2 милиона форинта или 26 000 долара, да се регистрират пред властите и да се обявяват като финансирани от чужбина.

Очаква се парламентът да приеме законопроекта по-късно този месец въпреки масовите протести в Унгария и резолюцията на Европейския парламент.

Унгарският външен министър Петер Сиярто окачестви резолюция на Европейския парламент като "нова атака на мрежата на Сорос". На 17 май евродепутатите приеха резолюция, според която положението с основите права в Унгария оправдава започване на процедура за налагане на санкции срещу Унгария, пише в официалния сайт на Европейския парламент.

Te установяват сериозно влошаване на върховенството на закона и демокрацията, заявяват, че спорните закони трябва да бъдат отменени или оттеглени и средствата от европейските фондове да бъдат под наблюдение.

Резолюцията призовава за активиране на член 7, параграф 1 – т.е. комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи да изготви официална резолюция за пленарно гласуване, а унгарското правителство да отмени законите, които затягат правилата за неправителствените организации и лицата, търсещи убежище, както и да постигнат споразумение със официалните власти на САЩ, за да се позволи на Централноевропейския университет да остане в Будапеща като свободна институция.