Двама българи от Мъртъл Бийч, Южна Каролина, бяха осъдени на затвор за източването на над $500 000 от COVID помощи, предвидени за студенти, а трети получи условна присъда, съобщава БГ ВОЙС.

Както БЛИЦ писа миналата година, престъпната група е била от едно семейство и използвала данните на студенти от България, които са били на летни бригада в САЩ. Те давали по $100 долара на случайни хора, отново българи, намерени в интернет, за да откриват сметки на тяхно име, през които парите били източвани.

48-годишната Дона Каракацани е известна в Бяла Слатина като Йорданка Костадинова. Седесарката, която е родена през 1973 г., е позната от първите дни на прехода, когато била наричана с подигравателното „Мис демокрация“.

Източник от Бяла Слатина твърди, че фамилията й Каракацани е вдъхновена от каракачанските корени на дамата, която за кратко е била и шеф на бюрото по труда в Борован /съществувало по онези времена/.

Преди години емигрира в страната на неограничените възможности, като заедно с нея за Щатите тръгва и синът й Иво Иванов, който е един от тримата обвиняеми в аферата. Профилът на Иво в социалните мрежи още е активен, докато този на Каракацани е изтрит.

Българското семейства взимало данните на младежи, дошли в САЩ на бригада с J-1 виза, с обещания, че ще им възстановят данъците, след което обаче използвали документите им, за да получат отпуснатите от федералното правителство пари за COVID помощ на учещите се в Америка.

Такива обаче не се полагали на българите които не са жители на САЩ. Именно и така започнала да се разплита схемата.

48-годишната Дона Каракацани е осъдена на 2 години затвор, синът й Иво Красимиров Иванов, на 29 години, беше наказан с година и половина зад решетките, а 54-годишният Тодор Милков Стоенчев, съпруг на Каракацани и втори баща на Иванов, получи условна присъда от 5 години. Неговата роля в схемата е била съвсем малка. Всичко се е въртяло от майката Дона и сина й Иво, които са били мозъците на престъпната организация.

48-годишната Дона Каракацани е осъдена на 2 години затвор, синът й Иво Красимиров Иванов, на 29 години, беше наказан с година и половина зад решетките, а 54-годишният Тодор Милков Стоенчев, съпруг на Каракацани и втори баща на Иванов, получи условна присъда от 5 години. Неговата роля в схемата е била съвсем малка. Всичко се е въртяло от майката Дона и сина й Иво, които са били мозъците на престъпната организация.

След разговори с Иво Иванов Александра намира друга фирма, която да й изготви данъчната декларация, и я пуска по пощата. Няколко месеца по-късно обаче във фирмата получават писмо от IRS, че Александра дължи 2000 долара данъци.

„Свързах се с тях, обясниха ми, че има двойно подаване на данъчната декларация, от което първата е подадена онлайн, втората е подадена писмено“, казва Александра.

Александра иска т.нар. Tax Return Transcript, който показва какво се случва с данъците й. От документа, който предостави на BG VOICE, се вижда, че по сметка в банка Wells Fargo в САЩ са преведени около 2000 долара, от които 1000 са за студентски кредит от помощите за COVID-19. Александра обаче няма право на такъв, защото не живее в САЩ.

Тя не е единствената – данъчните власти са получили над 174 оплаквания срещу Иво Иванов и неговата фирма IV Tax Service.

Стотици студенти с J-1 виза са били излъгани

Криминалното разследване на IRS започва след подаден сигнал в полицията на Хори каунти, Южна Каролина, на 1 април 2020 г. Според доклада Иванов подал от Мъртъл Бийч фалшива данъчна декларация (форма 1040), използвайки чужди лични данни.

В оплакването до полицията се споменава още, че стотици студенти, които са били на J-1 виза в САЩ, са били измамени.

„Данъците са ми били преведени още на 24 февруари. Аз се свързах с него някъде около 5-7 февруари. Те вече са били преведени в банкова сметка, която не е моята, и съответно калкулацията, която Иво ми беше изпратил с преведените пари към моя SSN, са с разлика над 1000 долара и аз дотук още нищо не съм видял от тези данъци. И той е върнал повече, отколкото по принцип е трябвало да бъдат върнати към моя сошъл секюрити номер“, разказва пред BG VOICE друг потърпевш – Мартин Бояджиев.

33 сигнала срещу Иванов са подадени и в България

Разследването се води съвместно от IRS и от Държавния департамент. Българските власти също са сигнализирали американските данъчни, че срещу Иванов има подадени 33 сигнала в България.

До момента разследването на IRS е намерило общо 189 подозрителни данъчни декларации, подадени от IP адреса на Дора Каракацани.

Пощенска кутия в Мъртъл бийч, наета от Каракацани, е свързана с 543 подозрителни данъчни декларации. Пощенска кутия на името на Иванов е свързана с други 174 подозрителни данъчни декларации.

Според съдебните документи поне 68 сметки в 16 банки на имената на 14 души са използвани да получават върнати данъци и стимулни чекове. Между февруари 2019 г. и януари 2021 г. повече от 530 000 долара са депозирани в сметките. Между май 2019 г. и август 2020 г. над 118 000 долара са депозирани в сметки на Стоенчев.

IRS са разпитали седем български студенти, които са били в САЩ на лятна бригада.

„Ние имаме група на пострадалите, общо взето, има над 60-70-80 човека. Другите хора също са се свързали с прокуратурата и те всички са се обърнали към IRS“, казва Мартин Бояджиев.

Разследването продължи повече от година преди арестите преди 10 месеца. Съдът първоначално пусна Каракацани под гаранция и с гривна, защото има дете, за което трябва да се грижи. По-късно определиха гаранция за Стоенков и Иванов от 75 хиляди долара.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук