На 8 март, Международния ден на жената, "Руски дневник" си спомня руските жени, постигнали успех в най-различни сфери, като се започне с управлението на държавата и се стигне до дизайна.

Валентина Матвиенко, председател на Съвета на Федерацията

Снимка: Рамил Ситдиков / РИА "Новости"

Снимка: Рамил Ситдиков / РИА "Новости"

Председателят на горната камара на парламента (Съвета на Федерацията, СФ) е третата фигура в държавата след президента и премиера. До този пост Валентина Матвиенко вървя дълго: през 1970-те – 1980-те години тя работи в Компартията на Ленинград, след разпадането на СССР е била посланик в Малта и в Гърция, а в началото на века се връща в Санкт Петербург вече като губернатор.

Матвиенко оглавява СФ, след като напуска губернаторския пост през 2011 година. Тя във всичко подкрепя политиката на Владимир Путин, критикува западните санкции (при нейното управление Русия спира членството си в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа) и се обявява за разширяване на правомощията на регионите. Матвиенко често се изказва за засилване на ролята на жените в политиката. През февруари тя се пошегува, че "мъжете-политици със своя брутален стил не са се справили с управлението на света".

Елена Исинбаева, двукратна олимпийска шампионка на овчарски скок

Снимка: Григорий Сисоев / РИА "Новости"Снимка: Григорий Сисоев / РИА "Новости"

През 2016 г. Исинбаева, поставила 28 световни рекорда и най-знаменитата лекоатлетка на Русия, приключи спортната си кариера миньорно. Международната асоциация на лекоатлетичните федерации (IAAF) отстрани Исинбаева, както и останалите руски лекоатлети, от участие в Олимпиадата в Рио де Жанейро. Причината бе допингов скандал, въпреки че самата Исинбаева не бе уличена в употреба на забранени вещества.

"Не ми позволиха да си отида красиво от спорта", каза Исинбаева. Тя обаче не скръсти ръце: през август 2016 г. бе избрана в комисията на спортистите към Международния олимпийски комитет (МОК), където обеща да не допуска несправедливост към Русия. Освен това Исинбаева влезе в изпълнителния комитет на Олимпийския комитет на Русия и оглави наблюдателния съвет на Руската антидопингова агенция. Полу на шега полу сериозно тя допуска, че все пак ще се върне на Олимпиада-2020 в Токио.

Зелфира Трегулова, директор на Третяковската галерия

Снимка: Сергей Пятаков / РИА "Новости"Снимка: Сергей Пятаков / РИА "Новости"

 Зелфира Трегулова е един от най-опитните мениджъри в сферата на културата на Русия. Преди да оглави московската Третяковска галерия през 2015 г., Трегулова е работила в други водещи музеи в страната – "РОСИЗО" и Музеите на Московския Кремъл, а още по-рано е била куратор на изложби на руското изкуство в САЩ, Германия и  Италия.

Когато тя поема ръководството на Третяковската галерия, популярността на музея рязко нараства. За първи път от дълго време музейните изложби станаха силно значими културни събития – изложбата на Валентин Серов всеки ден е била посещавана от над 4800 души, а билетите за изложбата на шедьоври на Ватикана бяха изкупени за 15 минути. "Благодарение на Трегулова Третяковка влезе в епохата на истински ренесанс", посочват нейни колеги.

Елвира Набиулина, председател на Руската централна банка

Снимка: Артьом Коротаев / ТАСССнимка: Артьом Коротаев / ТАСС

Бившият министър на икономическото развитие Елвира Набиулина влезе в Руската централна банка (РЦБ) през 2013 година, в навечерието на остра икономическа криза, когато инфлацията скочи от 6 до 11%. Набиулина, борейки се с кризата, поведе твърда политика, насочена към понижение на инфлацията с цената на вдигането на водещата лихва на РЦБ и закриването на над 300 руски банки.

Мерките на Набиулина, наред със стабилизирането на цените на петрола, позволиха рублата да укрепне: през 2016 г. инфлацията спадна до 5,4% – минимална стойност в историята на Русия. Ръководителката на РЦБ очаква, че през 2017 г. икономиката на страната ще навлезе в зоната на растежа. Макар част от анализаторите да са на мнение, че рублата е опасно надценена валута, списание "Глобъл файненс" (Global Finance) оцени високо успехите на Набиулина, включвайки я в първите осем най-добри ръководители на централни банки в света през 2016 година.

Мария Захарова, официален представител на външното министерство

Снимка: Антон Денисов / РИА "Новости"Снимка: Антон Денисов / РИА "Новости"

През 2015 г. дипломатът и китаист Мария Захарова стана първата жена директор на отдела по информация и печат във външното министерство на Русия. Една от главните публични фигури на руската дипломация, Захарова всяка седмица прави брифинги, на които обяснява позицията на Москва по международния дневен ред и общува с медиите.

Още преди да стане официален представител на външно министерство, Захарова се обяви за по-енергично и  неформално взаимодействие на ведомството с външния свят. Тя редува брифингите с постове във Facebook, в които понякога иронично и рязко се изказва срещу критиците на Русия. Представителката на Министерството на външните работи изобщо е далече от класическия образ на дипломата от съветската школа, сдържан и затворен – тя може и да изтанцува руски народен танц на срещата на високо равнище на АСЕАН, както и да предложи на следващата Евровизия да се изпее песен за Башар Асад.

Чулпан Хаматова, актриса и съучредител на благотворително фонд

Снимка: Евгения НовоженинаСнимка: Евгения Новоженина

Когато през май 2016 г. компания за допитвания сред общественото мнение YouGov попита руснаците на кого от известните хора те най-много се възхищават, второ място сред жените, отстъпвайки само пред Анджелина Джоли, зае актрисата Чулпан Хаматова. През 20-годишната си кариера Хаматова се е снимала почти в 50 филма и сериала, по думите ѝ, играе по 20 спектакъла месечно, но в Русия я обичат не само заради актьорския ѝ талант.

През 2006 г. Хаматова заедно с друга актриса – Дина Корзун – основа един от първите в Русия благотворителни фондове "Подари живот" ("Подари жизнь"). Всичко започва с еднократен концерт, на който са събирани $200 000 за оборудване на детска онкологична болница, но в резултат на тази инициатива двете актриси се захващат сериозно с благотворителност. За 10 години дейност "Подари живот" е помогнал на 30 000 деца с онкологични и други тежки заболявания. "Аз вървя след лекарите, след хората, в които вярвам", казва Хаматова, когато говори за работата си във фонда.

Диана Вишнева, прима балерина на Мариинския театър

Снимка: Максим Авдеев / РИА "Новости"Снимка: Максим Авдеев / РИА "Новости"

"Живота извън театъра често заменях с репетиции", спомня си Диана Вишнева, когато става дума за работата й на Запад. Вишнева е една от най-трудолюбивите танцьорки в света, в интервю тя казва, че работи по 6 часа на ден, макар за това на много нейни колеги да им стигат час – два.

Невероятната упоритост на Вишнева в съчетание с таланта ѝ донася славата на една от най-добрите балерини в света – тя танцува на най-големите световни сцени от Ла Скала до Ковънт Гардън. Вишнева не се страхува от новото: танцува и класика, и съвременна хореография, редовно представя авторски експериментални проекти, а от 2013 г. организира собствен фестивал "Context. Диана Вишнева", в който  участват млади танцьори и хореографи – руски и чуждестранни. След 20-годишна кариера Вишнева продължава да бъде една от водещите руски балерини.

Уляна Сергеенко, дизайнер на висша мода

Снимка: Getty ImagesСнимка: Getty Images

Руските моделиери могат да бъдат разделени на две категории: първите се насочват към вътрешната аудитория и са слабо известни в чужбина, а вторите, обратното, създават образа на Русия на Запад, но не са популярни в страната. Уляна Сергеенко, автор на едноименна марка Ulyana Sergeenko (пусната през 2013 г.) е от вторите: модели в нейно облекло висша мода по-лесно могат да се видят по време на Седмиците на от кутюр в Париж, отколкото на руските подиуми.

При все това Сергеенко е убедена: "Ние сме категорично руски бренд, дори ако дефилето е в Париж". Когато създава колекция, тя търси вдъхновение в руската култура и опита на съветските жени, които без домове на модата и модни шивачи са си шили рокли от това, което са имали. Разбира се, моделите Ulyana Sergeenko са доста по-скъпи и престижни: обличат ги Лейди Гага, Риана и Бионсе, но корените им все пак са в Русия.