Основателят на групировката “Лашкар-и-Тайба”, за която се смята, че е свързана с терористичните нападения срещу индийския град Мумбай, бе поставен под домашен арест в Пакистан.
Представители на полицията заявиха, че къщата на Хафиз Саид в град Лахор е обкръжена и че скоро ще му бъде предадено официално решението за поставянето му под домашен арест. Помощникът на Саид Абдула Монтазир потвърди информацията пред журналисти. Хафиз Саид официално освободи поста ръководител на групировката през 2001 г. и оттогава оглавява благотворителната организация “Джамаат уд-Дава”. Според експерти организацията е служела като прикритие за дейността на “Лашкар-и-Тайба”. Началникът на полицията в Лахор первез Ратор съобщи, че Хафиз Саид и още четирима представители на благотворителната организация ще прекарат три месеца под домашен арест. Той обаче не уточни дали ще им бъдат предявени обвинения. Същевременно пакистанското министерство на вътрешните работи обяви, че офисите на “Джамаат уд-Дава” в цялата страна ще бъдат затворени. Премиерът на страната Юсуф Реза Гилани заяви, че пакистанското правителство ще се съобрази с решението на Съвета за сигурност на ООН, според който организацията “Джамаат уд-Дава” е терористична, и че Пакистан ще изпълни докрай международните си ангажименти. Хафиз Саид веч заяви, че няма никакво отношение към нападенията срещу Мумбай, в които загинаха около 170 души. /Ройтерс
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.