Според изследователя на университета Джон Хопкинс броят на жертвите на коронавирус в световен мащаб е надхвърлил 2,4 милиона до момента. Учените са изчислили колко години живот пандемията е отнела на някои от тези хора.

В проучване, публикувано в списание Nature, международен екип от учени анализира данни за смъртните случаи от COVID-19 в 81 страни до 6 януари 2021 г. По това време броят на жертвите на пандемията надхвърля 1,28 милиона. Тези цифри вече са се увеличили значително, но дори по това време данните са били непълни, тъй като в някои страни статистиката за смъртността от коронавирус се подценява по различни причини, отбелязват авторите на изследването.

„Някои политически решения (или липсата им) бяха оправдани от факта, че COVID-19 убива предимно хора, на които ще им останат само няколко години живот без пандемия. Изчерпателна оценка на истинското въздействие на COVID-19 върху смъртността обаче не е извършена “, пишат авторите на изследването.

Средният брой загубени години - тоест разликата между възрастта на починалия и продължителността на живота - на починал е бил 16 години, според учените. Най-лошите нива се очакваха при мъжете: като цяло те загубиха с 44% повече неизживени години в сравнение с жените, тъй като са по-податливи на тежко протичане и смърт от COVID-19. И докато повечето смъртни случаи настъпват на средна възраст от 75 години, почти една трета от тези, които умират, са по-млади от 55 години, предимно в страните с ниски доходи.

Като цяло пандемията отне повече от 20,5 милиона години живот. Авторите сравняват тази цифра със сходни данни за смъртността от сърдечно-съдови заболявания, пътнотранспортни произшествия и сезонен грип. Първите две причини за смърт са най-често срещаните в световен мащаб, а опасността от грип традиционно се сравнява с COVID-19.

В развитите страни, силно засегнати от пандемията, броят на изгубените години поради COVID-19 е 2-9 пъти повече от грип и 2 до 8 пъти повече от автомобилни инциденти. Броят на неизживените години живот в сравнение със сърдечно-съдовите заболявания в някои страни (например в някои щати на Латинска Америка) се оказа два пъти по-голям.

„Нашите резултати подкрепят твърдението, че истинската тежест на смъртта от COVID-19 вероятно ще бъде значително по-висока от официалните данни“, заявиха авторите на изследването.

Превод: БЛИЦ