Националната галерия за чуждестранно изкуство в София ще бъде домакин на първата голяма изложба на творби на Пабло Пикасо, която ще се открие в сряда, 17 декември.
86 творби на прочутия испанец ще останат в страната до март 2009. “Това е първата изложба в България, която включва работи от всички художествени техники, използвани от Пикасо”, заяви уредникът Еми Барух за агенция “Франс Прес”. Изложбата, която ще продължи до 15 март, включва 44 скици и гравюри, предоставени от “Museo Picasso” в родния град на художника Малага, както и 18 произведения от керамика и 24 картини с водни бои и смесена техника от музеи, фондации и частни колекции от Барселона и Мадрид. Френският фотограф Люсиен Клерк, дългогодишен приятел на Пикасо, се съгласи да предостави 24 черно-бели рисунки за изложбата. “Самият Люсиен Клерк ще пристигне в България през февруари, където ще изнесе лекция “Пикасо, моят приятел”, добави Барух. През следващите няколко месеца в София ще се проведат семинари, обсъждания и филмови прожекции, свързани с Пикасо, както и съревнования по графика между студенти, посочи тя. Ограниченото време за организирането на изложбата й е попречило да донесе някои от най-известните творби на Пикасо в София. Роден в Малага през 1881 г., Пикасо е сред най-изтъкнатите творци на ХХ век. Почина през 1973 г. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.