Тръмп с остър упрек към Европа: Къде бяхте, когато САЩ воюваха с Иран?

Часове преди срещата с шефа на НАТО Марк Рюте американският президент постави под въпрос готовността на съюзниците да подкрепят Вашингтон в кризисни моменти

https://blitz.bg/svyat/tramp-s-ostar-uprek-kam-evropa-kade-byahte-kogato-sasht-voyuvaha-s-iran_news1158610.html Blitz.bg
© Shutterstock

Американският президент Доналд Тръмп отправи нова серия остри критики към европейските съюзници в НАТО, обвинявайки ги, че не са застанали до Съединените щати по време на войната с Иран.

19-г. внучка на Доналд Тръмп е в центъра на скандал заради вечеря в Белия дом


Изявлението му дойде непосредствено преди визитата на генералния секретар на НАТО Марк Рюте във Вашингтон, където двамата предстои да проведат среща в Белия дом.

Говорейки пред журналисти, Тръмп подчерта, че САЩ в продължение на десетилетия са инвестирали огромни средства в сигурността на Европа, но според него същата подкрепа не е била получена в момент, когато Вашингтон е очаквал солидарност от своите партньори.

„Когато ги помолихме да се присъединят, те не бяха до нас“, заяви Тръмп, визирайки Великобритания, Германия и Италия.

ФБР арестува още двама души заради планиране на атаки в Белия дом


Американският лидер не уточни каква конкретна помощ е била поискана от европейските държави, но използва случая, за да постави отново въпроса за баланса в отношенията между САЩ и европейските съюзници.

Сигурността на Европа

Според Тръмп Вашингтон е отделял „стотици милиарди долари годишно“, за да гарантира сигурността на Европа и да я защитава от заплахи, включително от Русия.

„Ако не получаваме поне малко подкрепа, може би в бъдеще няма да има същото желание да помагаме“, предупреди той.

Коментарите на американския президент идват в момент на засилени дискусии за ролята на НАТО, споделянето на отбранителните разходи и ангажиментите на съюзниците в условията на нарастващо международно напрежение.

От своя страна генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще остане във Вашингтон до четвъртък, като разговорите му с американската администрация ще бъдат фокусирани върху сигурността на Алианса и подготовката за предстоящата среща на върха на НАТО в Анкара на 7 и 8 юли.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
4 Коментара
Абори
преди 54 минути

Респект бай Дончо погледни с едното око за да те погледнат с двете

Откажи
Тити
преди 38 минути

Бай Дончо е сляп и не вижда че вече никой не го бръсне за слива.Сащ си заминава завинаги от сцената на света.Дългове,дългове.Само с войни по света не си вървежен . Психиатрията те очаква

Откажи
Солджър Форчън
преди 38 минути

Тръмбее, ти на тая пародия война ли викаш? Да ръсиш бомби от стратосферата е извратен садизъм нежели война.

Откажи
Тихомир
преди 34 минути

Ами Вие разпалвате войни по цял свят и после защо не ви помагат. Ако нямаше войни разпалени от вас в Афрека и Азия нямаше да има защо да пазите Европа. Да не говорим за милионите мигранти които ни натрисате след тези войни. А за Русия да не говорим. Вместо да се обединят ресурсите на Русия и технологиите на запада за вас е по добре Европа да воюва с Русия , че да е още по-слаба и да ви купува скъпия петрол и газ

Откажи