САЩ са "изобретателят на принудителната дипломация". Това е казал заместник-министърът на външните работи на Китай Си Фен пред заместник държавния секретар на САЩ Уенди Шърман, се посочва в изявление на сайта на китайското външно министерство, предават световните осведомителни агенции.

Двамата се срещат в Тянжин. Контрамерките, които Китай предприема срещу Вашингтон, са "легитимни и разумни", настоял Си Фен.
Той е призовал Вашингтон да спре "демонизирането" на Китай, след като ненавист беляза началото на разговорите с най-високопоставения американския пратеник при управлението на американския президент Джо Байдън, който е на посещение в Китай.

Посещението Шърман в северния град Тянжин е първата голяма среща между водещите световни икономики, откакто обсъжданията през март в Анкъридж между първите дипломати на страните завърши злополучно.

Посещението на Шърман има за цел да търси "мантинели", след като отношенията продължават да се влошават по редица въпроси от киберсигурността и технологичното надмощие до правата на човека в Хонконг и Синцзян.

"Надеждата може да бъде, че като демонизират Китай, САЩ биха могли по някакъв начин... да обвинят Китай за собствените си структурни проблеми", подчертал Фен пред Шърман.

"Призоваваме САЩ да променят своя силно заблуден начин на мислене и опасна политика", настоял още китайският представител, като добавил, че Вашингтон виждал Китай като "въображаем враг".

Заместник-министърът на външните работи на Китай също така определил отношенията като "в безизходица" и сблъскващи се със "сериозни трудности".

Той твърди, че китайците гледали на "неприятелската реторика на САЩ като тънко забулен опит за сдържане и потискане на Китай", в коментари, напомнящи острата реторика между първите дипломати на САЩ и Китай Антъни Блинкън и Ян Джиечи в Аляска.

Шерман ще се срещне и с китайския външен министър Ван И. Тя написа в "Туитър" вчера, че е разговаряла с американски фирми за "предизвикателствата, пред които са изправени в Китай", а също така изпрати "искрени съболезнования" на жертвите на наводнения в провинция Хенан.

Миналата седмица САЩ заявиха, че се надяват да използват "откровените" разговори като възможност да покажат на Пекин "как изглежда отговорната и здравословна конкуренция", но искат да избегнат отношенията да се превърнат в конфликт.

Посещението на 25 и 26 юли е лишено от атрибутите на пълноценното официално посещение. Шърман няма да отиде в Пекин, а вместо това ще прекара два дни, започвайки от вчерашното си посещение в Тянжин, североизточен пристанищен град.

Посещението се разглежда масово като подготвителна стъпка за евентуална среща между Байдън и китайския президент Си Цзинпин, докато американско-китайските отношения продължават свободното си падане с малко признаци на подобрение.

Ден преди кацането на Шърман в Китай, външният министър Ван И се зарече да "даде урок на САЩ" в третирането на други страни еднакво, предвещавайки трудно начало на разговорите.

"Китай няма да приеме самопровъзгласеното превъзходство на никоя страна", подчерта той, цитиран в изявление на външното министерство в събота.