Пентагонът затваря вратите: Строги мерки срещу медиите под ръководството на Тръмп

Министърът на отбраната Пийт Хегсет мотивира това решение със задължението да се защитава класифицирана разузнавателна информация от изтичане което би могло да защити живота на американски военнослужещи

https://blitz.bg/svyat/pentagonat-zatvarya-vratite-strogi-merki-sreshtu-mediite-pod-rakovodstvoto-na-tramp_news1085705.html Blitz.bg

Администрацията на президента Доналд Тръмп наложи сериозни ограничения за репортерите, акредитирани в Пентагона, съобщава Ройтерс.

Министърът на отбраната Пийт Хегсет издаде заповеди, според които журналистите вече трябва да бъдат придружавани от официален ескорт в по-голямата част от сградата на министерството.

Тези мерки влизат в сила незабавно и ограничават достъпа до обособени зони без официално разрешение и ескорт. Официалното обяснение е необходимостта от предпазване на класифицирана информация, която би могла да застраши живота на американските военнослужещи при изтичане.

Пресасоциацията на Пентагона изрази загриженост, че новите правила са „директна атака срещу свободата на медиите“. Организацията припомни, че през последните десетилетия журналистите са имали свободен достъп до некласифицирани части на сградата, без ограничение, дори и след събитията от 11 септември 2001 г.

Използват полиграфи

От Пентагона посочиха, че новите мерки са отговор на разследване за изтичане на информация, което доведе до временното отстраняване на трима служители. В същото време някои медии като „Ню Йорк таймс“, „Вашингтон пост“ и Си Ен Ен бяха помолени да освободят офисите си в Пентагона, докато други, близки до администрацията, като „Брайтбарт“ и „Ню Йорк пост“, получиха достъп.

Освен това администрацията на Тръмп е започнала да използва полиграфи за проверка на изтичания на информация. Някои служители на министерството на вътрешната сигурност са предупредени, че отказът от полиграф ще доведе до уволнение.

Белият дом подчерта, че няма да толерира изтичане на информация и ще търси отговорност от нарушителите. Новите правила изискват от журналистите да поемат отговорност за защитата на националната сигурност и ще бъдат въведени нови акредитации за репортери в Пентагона.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай