Пентагонът планира създаване на хиперзвуков въздушно-космически дрон
Апаратът ще лети на височини от 25 до 150 км – между атмосферата и космоса
Главната особеност на новия апарат е, че ще трябва да лети в диапазона от височини между 25 и 150 км, а височина 100 км е условната граница между атмосферата и космоса – там до сега не летеше нищо: въздухът е недостатъчен за самолетите и достатъчно много да спира космическите тела.
При успех се разчита да бъде извеждан полезен товар с маса 1,5 тона на ниска околоземна орбита. Отначало се предполага да бъде овладяна скорост от 5М, а след това да бъде достигната 10М.
DARPA се надява на основата на XS-1 да бъде създаден безпилотен летателен апарат за многократно използване с размери на обикновен бизнес-джет, който ще излита вертикално като ракета, след това ще развива хиперзвукова скорост на излизане от стратосферата и на околоземна орбита.
Връщащият се апарат следва да бъде високоманеврен, с достатъчно голямо крило, за да се предотврати неговото поразяване от ПРО на вероятния противник. Дронът-разузнавач ще може да прелети с хиперзвукова скорост над 1500 км за по-малко от 10 мин. При тези условия откриването на апарата от радиолокационните средства и обстрелването му от зенитноракетни системи практически са нулеви, твърдят експерти от DARPA.
В Пентагона разчитат да създадат ударни ракети с еднократно използване още в средата на 20-те години, разузнавателни безпилотни апарати за многократно използване – към 2030 г., а ударни с многократно използване – към 2040 г.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: