Чудовищната нова руска ракета "Буревестник" е била успешно изпитана в Арктика, или поне така твърдят руските държавни медии. Тя има ядрен двигател, обхватът ѝ е 25 000 километра, а и може да се задържи във въздуха в продължение на седмици. Заради някои сериозни нейни технически недостатъци обаче западните експерти остават скептични към оръжието на Москва, пише германската медийна мрежа РНД, цитирана от Deutsche Welle.

Натовските страни очакваха от седмици Владимир Путин да изпробва новия тип оръжие на остров Новая земля. Безпилотният летящ обект е първият в света, който се движи с ядрена енергия. Смята се, че малък реактор на борда може да осигурява необходимото гориво в течение на седмици.

Именно типът задвижване буди тревога, отбелязва РНД - дори руснаците да решат да не изстрелват новата система с ядрена бойна глава, много хора се страхуват от ядрена катастрофа с "Буревестник" заради реактора на борда му. Наблюдателите вече от пет години предупреждават за вероятността от появата на "летящ Чернобил". Нито една предишна оръжейна система не е била толкова опасна дори в тестовата си фаза, посочва РНД.

Путин, естествено, не обръща внимание на подобни тревоги. Медиите пишат, че "последният тест" на новата крилата ракета "Буревестник" е бил "успешно завършен".

Тест или политическо послание?

Чрез шпионаж в продължение на години многократно са били наблюдавани сериозни технически недостатъци на новото руско оръжие. Заради това не може да се очаква бързото му разполагане, например в Украйна, прогнозира РНД. Очевидно руският президент в момента иска да изпрати политически сигнал, посочва авторът на статията Матиас Кох.

РНД пише, че руските арктически региони подхождат отлично за вероятната демонстрация на ядрени мускули. Остров Новая Земля, който е с размерите на Португалия, е почти необитаем. Още по съветско време руските военни са провеждали там операции и многократно са тествали ядрени оръжия. Опитите са били подземни, подводни и в атмосферата. На 30-и октомври 1961 година Русия взриви на острова най-мощната водородна бомба в историята на света - "Цар Бомба".

Оттогава Русия напълно е отписала "ядрения остров", коментира РНД. За политическото ръководство в далечна Москва фактът, че радиацията на острова често достига опасно високи нива, е без значение. Днес островът се използва и за съхраняването на радиоактивни отпадъци от атомни електроцентрали и подводници.

Между Джеймс Бонд и апокалипсиса

Предишният тест на "Буревестник" е от 2019-а година, когато крилатата ракета падна в морето след кратък полет, припомня "Фокус". Преди четири години при изпитание на оръжието избухна експлозия, при която загинаха няколко души. Сред жертвите имаше и руски инженери. Радиационните нива в градовете наоколо се повишиха обезпокоително.

Между 2017-а и 2019-а година Русия е осъществила 13 теста на крилатата ракета с ядрен двигател. Всичките обаче са неуспешни, а някои от изпитанията приключват само след секунди, пише "Ню Йорк таймс". При сравнително най-успешния тест за последните години руската крилата ракета пада в морето само след две минути във въздуха. При друг опит ядреният реактор не успя да се активира и "Буревестник" се разби само на няколко километра от полигона.

Но Путин не се отказа. Ако "Скайфол" (името, дадено на "Буревестник" от НАТО - б. ред.) наистина сработи, балансът на силите в глобалния сблъсък с Алианса би се променил в полза на Русия, пише Матиас Кох. Новата крилата ракета трудно би могла да бъде спряна, дори от най-модерните системи за противовъздушна отбрана. Тя е в състояние да се движи по напълно непредсказуем начин и да достига целите си от много ниска височина.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук